prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko
Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko
14 kwietnia, 2017
wynajem telebimu cena telebimy wynajem telebim
Telebimy na koncerty, eventy i konferencje
16 kwietnia, 2017

Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

Czy księgowość naprawdę jest taka nudna?

Księgowość sporej liczbie osób wiąże się z mozolnym wypisywaniem grubych ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i pochyloną nad małym liczydełkiem oraz trudnymi przeliczeniami i niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Oczywiście powyższy obraz pasuje raczej do sceny z filmu, aniżeli do sytuacji autentycznej. W praktyce księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów informatycznych, ręcznie w zasadzie nie tworzy dodatkowych przekazów oraz bynajmniej nie zarabia mało (zwłaszcza jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Księgowość jest najważniejszym obszarem w każdym przedsiębiorstwie, nawet wówczas, gdy jest wykonywana zdalnie i w związku z tym żadna księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wydzielonym pokoju. Do jej fundamentalnych powinności trzeba zaliczyć: sporządzanie wszelkich rozliczeń firmy, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, kontrolowanie badań statystycznych, wpisywanie informacji do systemu rachunkowego, zliczanie należności głównie dla różnorodnych instytucji, przykładowo GUS.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję równocześnie z nabywaniem wiedzy i doświadczenia ubiegać się o lepszą posadę w firmie. Z pewnością najatrakcyjniejszą posadą jest praca głównej księgowej, która kontroluje ruch zasobów pieniężnych w firmie. Oprócz tego zajmuje się rzeczami urzędowymi, zarządza pracownikami i ma pod opieką postęp swojego wydziału.

Osoba znająca się na księgowości ma możliwość także otworzyć swoją działalność gospodarczą, czyli prowadzić własne biuro rachunkowe oraz osobiście obsługiwać Odbiorców. W tym miejscu aczkolwiek obowiązkowa jest akceptacja Ministra Finansów – należy udowodnić zdobytą wiedzę w zawodzie oraz zdać egzamin (po skończeniu wybranych studiów). By otrzymać pracę zarobkową jako księgowa, w ogóle nie trzeba „wyrabiać” żadnej licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Opracowywanie księgowości w sumie nie jest takie bezproblemowe. Trzeba koniecznie rozumieć wszystkie akty, razem z takimi, które na dniach się zmieniły. Księgowa musi posiadać w takiej sytuacji szeroką wiedzę, bo to na jej barkach leży odpowiedzialność za zasoby finansowe przedsiębiorstwa. W owym przypadku niezbędne jest zakończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalności na niektórych uniwersytetach potrafią się troszeczkę od siebie różnić). W ogóle nie chodzi w tym miejscu o zaprezentowanie stopnia magistra, lecz o stosowną wiedzę. A takiej w zasadzie nie można nabyć na innych kierunkach. Później księgowa musi uzyskać certyfikat księgowego, jeśli zamierza, m. in. kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mogą wnioskować osoby mające długie praktyki w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej i trzy lata po skończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji wyuczonych, jest zobowiązana mieć dodatkowo umiejętności „przyrodzone”, m. in. pilność oraz sumienność w spełnianiu wszelakich zobowiązań. Malutki mankament w rozliczeniach czasami może mieć dramatyczne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z usług profesjonalnego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie firmy (w jakich stykamy się z olbrzymim ruchem środków finansowych), lecz także mniejsze oraz Klienci indywidualni. Księgowa może zaproponować każdemu Odbiorcy załatwianie spraw z zakresu opracowywania księgi zysków oraz wydatków (KPIR), robienia pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowo-płacowych, sporządzania deklaracji podatkowych, jak również wykonywania podsumowań, np. dla urzędu skarbowego. Trzeba pamiętać, że powinnością osoby zatrudnionej w rachunkowości jest zgłębianie wiedzy i doskonalenie zdolności. Mówiąc inaczej, stopnia magistra jest w takim przypadku podstawowym wymogiem do wykonywania niniejszego fachu, zaś doświadczenie tym, czym można przekonać do siebie sporą liczbę Odbiorców.

Ostatnimi czasy bardzo rozpowszechniona stała się „rachunkowość online” lub oferta „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. Dzięki temu Konsumenci absolutnie nie muszą opuszczać mieszkania albo placówki, by ich potrzeby zostały pozytywnie załatwione. Księgowa na własną rękę pojawia się we wcześniej obranym miejscu oraz pobiera wszelakie dokumenty na potrzeby zestawień. Jest w stanie także pozostać w firmie, dla której świadczy swoje usługi i tam błyskawicznie zająć się daną sprawą.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Samodzielna firma jest interesującym wyjściem dla księgowych, które od kilku lat spełniają się w tym fachu oraz w sumie nie planują obecnie mieć innej pracy u kogoś. Założenie przedsiębiorstwa rachunkowego jest połączone jednak z kilkoma wymogami, np. dużymi kosztami finansowymi. Koszt otwarcia swojego przedsiębiorstwa księgowego jest uzależniony zwłaszcza od lokalizacji, w której miałoby ono się mieścić. W sercu miasta wydzierżawienie lokalu będzie sporo droższe niżeli na pograniczach. Dobrze jest wiedzieć, iż sporą liczbę dokumentów można bezproblemowo załatwić drogą elektroniczną. Więc mobilne biuro księgowe jest jak najbardziej korzystnym pomysłem, zwłaszcza, jeżeli właśnie rozpoczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Do założenia firmy księgowej wskazane są: zarejestrowanie swej placówki, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego oraz niezbędne ubezpieczenie OC na sumę minimum 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie wolno narzucać Kontrahentom przypadkowym cen, np. takich, które znajdzie się w taryfikatorach konkurencyjnych firm. Cennik jest zdeterminowany kilkoma rzeczami: poważaniem firmy, lokalizacją biura i poziomem obsługi. Wykonywanie pełnej rachunkowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Naturalnie dokonuje się podziału na liczbę papierów.

Jeśli pragniesz wiedzieć więcej, wejdź w odsyłacz tu – Księgowość Toruń