kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów
Z czym warto iść do notariusza?
13 kwietnia, 2017
biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość
Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?
15 kwietnia, 2017

Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko

prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko

Co trzeba zrobić, by znów otrzymać alimenty?

Jeżeli od blisko dwóch miesięcy na rachunku w banku zupełnie nie zostały zaksięgowane alimenty na niepełnoletnie dziecko, możemy podjąć należyte kroki, by je odebrać. Niestety regularnie przeróżne sprawy innych ludzi wskazują jak jest to żmudne oraz ile możemy zarazem się nadenerwować. W wypadku przyjęcia konsensusu środki pieniężne powinny zawsze docierać planowo. Jednakże w wypadku rozstrzygnięcia sprawy przez sąd – zwyczajnie nie tak to się toczy. Od razu po rozwodzie byli małżonkowie przeważnie nie pragną ze sobą rozmawiać, a bywa jeszcze tak, iż były partner zmienia mieszkanie, m. in. przeprowadza się za granicę. Narzekają na to oboje i małe dziecko, które musi obowiązkowo mieć umożliwione należyte warunki życia. Alimenty nie są „pozorem”, za pomocą którego mamy możliwość zaspokajać indywidualne potrzeby. Są wydatkowane tylko i wyłącznie dla dziecka. Ono jest autentycznym odbiorcą tychże pieniędzy nawet wówczas, jeśli na własną rękę nad nimi nie sprawuje kontroli. Jakim sposobem poradzić sobie w sytuacji, gdy przez dwa miesiące przyszło parę groszy z powodu alimentów na małe dziecko?

Przede wszystkim pamiętajmy, by skontaktować się z byłym małżonkiem, nawet jeżeli jest to nadzwyczaj wymagające. Rozwiązanie podstaw od razu wprowadza ewentualność wybrania dalszej drogi. Jeżeli to bynajmniej nie zapewnia jakichkolwiek efektów, stykamy się z wrogością albo wymijaniem, możemy wynająć fachowego adwokata, jaki zajmie się żmudną dla nas kwestią bardzo wnikliwie. Powinna to być niezawodna osoba, a mianowicie taka która będzie wykazywać się zaangażowaniem, będzie pomagać na każdym kroku oraz wyjaśni wszelkie zawiłości prawne.

Kiedy trzeba skontaktować się z komornikiem?

Możemy dowolnie wyselekcjonować komornika, u którego złożymy pismo. Właściwie należy sugerować się miejscem kancelarii oraz liczebnością zainteresowanych, jakich wykonawca musi koniecznie obsłużyć we własnym „okręgu”. O detale możemy spytać swego prawnika, który skontroluje, jakie pracownie będą mogły efektywnie podjąć się pochwycenia dóbr… i są niedaleko wierzyciela. Trzeba napisać wszelakie informacje, jakie posiadamy o byłym partnerze – numery kont w bankach, dane o posiadanych samochodach, papiery wartościowe, adres zamieszkania, dane firmy i informacje na temat zajmowanych nieruchomości. Ogólnie rzecz ujmując, skoro dowiedzieliśmy się, iż były mąż ma konkretny kapitał (chociażby ten skrupulatnie kamuflowany), musimy wszystko powiedzieć komornikowi.

Nadaremna egzekucja nie jest równoznaczna z tym, że bynajmniej nie posiadamy aktualnie najmniejszych sposobności na odebranie środków pieniężnych. W sytuacji, gdy osiągamy wymagania dochodowe, możemy zabiegać o środki finansowe z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja nieefektywna to inaczej mówiąc nieotrzymanie alimentów na dziecko przez czas dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą przedsięwzięte konkretne działania względem dłużnika. Na wstępie były partner będzie powołany do objaśnienia sprawy. Musi koniecznie precyzyjnie przedstawić swoją sytuację osobistą i majątkową, np. motywy niepłacenia alimentów. Co więcej będzie od niego żądane dostarczenie zaświadczenia majątkowego.

Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, kiedy były mąż nie ma żadnych funduszy z tytułu zatrudnienia lub bezproduktywnie szuka miejsca pracy, musi koniecznie zarejestrować się jako bezrobotny w Urzędzie Pracy. Musi też zgodzić się na ofertę „angażu”, gdyż w innych okolicznościach zostanie uznany za „migającego się od obowiązku alimentacyjnego”. W przypadku kiedy utrzymuje firmę, która daje same straty, także musi się zarejestrować, jednakże tym razem jako „osoba poszukująca pracy”. Jeśli były małżonek spełnia wszystkie te czynności (mianowicie „współpracuje”), mówiąc w skrócie nie możemy zupełnie nic więcej zrobić. Nawet, gdy pieniędzy stale nie ma. Właściwe czynności wdraża się wtedy, jeżeli przez przeszłe minimum pół roku nie zapłacił on więcej niż 50% alimentów.

Kiedy niepłacenie alimentów jest przestępstwem?

Gdy były małżonek nieskończenie uchyla się od spłacania alimentów na małe dziecko, w końcu zostaje trasatem tropiony przez organy państwowe. W takiej sytuacji należy dostarczyć kwestionariusz o ściganie za wykroczenie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi w tym miejscu najzwyczajniej w świecie o „nieprzerwaną niealimentację”, inaczej mówiąc sytuacje, w których były partner nie chce pokrywać, alimentów, bo „nie” oraz w sumie nie ma przy tym żadnych rzeczowych motywów (wszelkie informacje musi koniecznie przekazać nam nasz prawnik). Opcjonalnie powinniśmy wysłać podanie do starosty, ażeby przejęto prawo jazdy takiemu „osobnikowi” oraz zapisano go do Krajowego Rejestru Długów. Krótko mówiąc nie będzie miał szansy otrzymać w ogóle pożyczki z banku, prócz rozpowszechnionych ekspresowych pożyczek bez BIK, BIG, ZUS, US…

W przypadku kiedy dobrze wiemy, iż dłużnik rzeczywiście posiadał fundusze, ale przeznaczył go któremukolwiek członkowi rodziny, wówczas jesteśmy w stanie oddać należny pozew: skargę pauliańską (o jakiej informuje prawo cywilne) lub oznajmienie o popełnieniu nadużycia, jakie ma za cel ograniczyć zaspokojenie potrzeb wierzycieli. Możemy poza tym wnosić o „alimenty od dziadków”, skoro on nie jest w ogóle w stanie ich spłacać.

Jeżeli planujesz wiedzieć dużo więcej, kliknij w link po prawej stronie – Prawnik Toruń