adwokat toruń zrzeczenie się spadku podstawy dziedziczenia
Opodatkowanie spadku – porady prawnika
12 kwietnia, 2017
prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko
Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko
14 kwietnia, 2017

Z czym warto iść do notariusza?

kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów

Z jakimi sprawami trzeba iść do notariusza?

W Polsce osoba mająca posadę notariusza zajmuje niesłychanie ważną rolę, ponieważ jest nie tylko – jak to się prosto stwierdza – „osobą zaufania publicznego”, lecz również kimś, kto bezbłędnie rozeznaje się w meandrach prawa. Notariusz jest stąd funkcjonariuszem publicznym – analogicznie jak funkcjonariusz policji – i jego zadaniem jest dbanie o interesy Klienta. Do notariusza zazwyczaj idzie się z dokładną sprawą i należy posiadać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. Te, jakie będą przez niego skonstruowane są traktowane jak dokumenty administracyjne oraz mają tzw. moc prawną. Generalnie, to co zostało w takich aktach prawnych sformułowane zaczyna obowiązywać. Nikogo więc nie powinno zastanawiać, że do kancelarii notarialnej bezwzględnie powinniśmy zabrać, m in. umowy dotyczące ubezpieczenia, testament czyli umowę odsprzedaży działki.

Najistotniejszym zobowiązaniem notariusza jest działanie odpowiednio z nakazami prawa, zgodnie z pozyskaną widzą i kwalifikacjami. W ogóle nie może więc dojść do działania wbrew przepisom, gdy osoba mająca posadę notariusza z pełną świadomością wyzyskuje własnych Klientów wprowadzając w życie liczne „przeoczenia” i zniekształcenia. Każdego notariusza zobowiązuje Kodeks Etyki Zawodowej, jaki wyraźnie określa to, jak notariusze są zobowiązani postępować.

Umowy, jakie konstruujemy we własnym zakresie, np. umowę wynajmu działki, potwierdzenie o pełnomocnictwie lub zaświadczenia o wysłaniu darowizny, nie są objęte przymusowym uwierzytelnianiem przez rejenta. Zwyczajowo występuje w odpowiednich miejscach pieczęć notariusza, jeżeli zależy nam na tym, żeby podnieść rangę i wiarygodność konkretnego dokumentu. Generalnie mówiąc – wcale nie ma takiego przymusu, więc nie powinniśmy denerwować się o kolejne poświadczenia.

Nasze prawo respektuje także te okoliczności, w których notariusz jest zwyczajnie konieczny. Zaliczają się do nich papiery, jakie bez jego pieczęci są przyjmowane za nieważne.

Poniżej wpisane zostały niektóre z tych dokumentów:

Dokumenty nabycia oraz odsprzedaży wszelkich nieruchomości – mieszkań, domów wielorodzinnych, działek przeznaczonych pod budowę domu, gruntów uprawnych, działek hobbystycznych etc.

Wręczenie darowizny, jeśli darowizną jest nieruchomość

Darowizna lokalu z księgą wieczystą

Umowa małżonków o osobnych majątkach, a zatem tzw. intercyza

Podział spadku, w przypadku kiedy w jego skład wchodzi dowolna nieruchomość

Dokumenty dla spółek, np. zbycie udziałów

Wyliczone powyżej dokumenty powinny mieć obligatoryjnie pieczątki i autograf notariusza. Inne mówiąc w skrócie nie muszą posiadać wyglądu aktu notarialnego, wolno opracowywać je w swobodny sposób. Należałoby pamiętać, że przede wszystkim umowy zatwierdzone przed rejentem naprawdę są zgodne z prawem.

Jeżeli kierujemy swoją uwagę na spółki handlowe, wtedy koniecznie muszą one zawierać w asyście notariusza, m.in. statuty, formularze tyczące się kapitału firmowego, deklaracje tyczące się zdobycia przez współwłaściciela wyznaczonej części udziałów.

Sporządzenie umowy w Kancelarii Notarialnej i uzupełnienie jej pieczątką i autografem notariusza podlega stosownym opłatom. Są one stosunkowo wysokie, jednak zależą najbardziej od wartości tego, co jest przedmiotem umowy. W przypadku kiedy jakakolwiek osoba chce sprzedać nieruchomość wartą parę milionów złotych, wówczas musi koniecznie liczyć się z wysokimi opłatami. Maksymalna taksa jest wyznaczona przez Ministra Sprawiedliwości, lecz faktycznie jest ona duża. Notariusze krótko mówiąc nie są przymuszeni do stawiania największych opłat, natomiast co najistotniejsze – rywalizacja pomiędzy kancelariami sama wymusza ich zaniżenie. Do notariusza idziemy przeważnie w szczególnie istotnych sprawach, więc takich które wymagają poświadczenia przez osobę trzecią czy zamierzamy przechować pokaźną kwotę pieniędzy.

Czy istnieją dodatkowo inne odpłatności oprócz taksy notarialnej?

Oprócz tego, że osoba mająca posadę notariusza musi koniecznie zainkasować za własną działalność honorarium, trzeba opłacić podatek, np. koszty związane z księgą wieczystą i uregulować opłaty sądowe. Odpłatności owe są przesyłane poprzez notariusza adekwatnemu urzędowi skarbowemu czy sądowi. Na każdym dokumencie wystarczy dokładnie sprawdzić, co należy sfinansować. Bardzo często Petenci telefonują do Kancelarii w Toruniu i chcą szybciutko uzyskać informacje na temat tego, ile co będzie kosztować. Tylko w przypadku taksy notarialnej istnieje szansa negocjacji ceny, bo na inne należności osoba pełniąca funkcję notariusza po prostu nie ma wpływu.

Jakich działań nie może podejmować się notariusz?

Po pierwsze – rejenci ogólnie rzecz ujmując nie mogą podejmować się działalności, jakie przeszkadzałyby w każdym sensie w wypełnianiu funkcji osoby zaufania publicznego. Notariusz absolutnie nie może więc zajmować się handlowaniem, pośrednictwem (m in. w zakupie domów) czy poradami w biznesie.

Po drugie – krótko mówiąc nie powinien podejmować pracy bez akceptacji izby notarialnej, ma prawo jednakże wybrać zawód naukowca, nauczyciela bądź będącego skupieniem obu.

Po trzecie – pod identyczną nazwą czasem może działać wielu notariuszy (np. w formie spółki cywilnej) chociaż z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jeżeli planujesz wiedzieć o wiele więcej, wejdź w link po prawej stronie – Kancelaria notarialna