agencja reklamowa toruń projektowanie grafiki projektowanie logo toruń
Strony internetowe – co teraz jest modne?
8 kwietnia, 2017
kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów
Z czym warto iść do notariusza?
13 kwietnia, 2017

Opodatkowanie spadku – porady prawnika

adwokat toruń zrzeczenie się spadku podstawy dziedziczenia

Jakie opłaty obowiązują spadkobierców?

Po śmierci najbliższej osoby, przykładowo małżonka bądź brata, zazwyczaj zyskujemy spadek. W pewnych sytuacjach nadzwyczaj cieszy on osoby dziedziczące, bo łączy się z niemałymi przychodami. Wtedy musimy bezwzględnie uiścić podatek do urzędu skarbowego, ponieważ omawianą sprawę reguluje akt prawny z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Trzeba wspomnieć, iż dziedziczy się nie tylko fundusze oraz wszelkie nieruchomości, lecz również długi. Jeśli bliska osoba nie pokryje ich w czasie swojego życia, wtedy przechodzą na pozostałych członków rodziny. Mamy możliwość się przed tym bez wątpienia zabezpieczyć, np. wyrzekając się dziedziczenia akceptując stosowną umowę. Dobrze jest iść do profesjonalnego prawnika, który wyłoży nam tajniki prawa oraz zasugeruje, w jaki sposób powinniśmy działać.

Co opodatkowuje urząd skarbowy?

Obiektem opodatkowania mogą być między innymi: spadkobranie zwyczajne, nabywanie spadku określonego w testamencie, zachowek (jeśli dziedzic obecnie jest zlekceważony w testamencie), depozyty pozostawione na koncie w banku (w owym przypadku zmarły krewny powinien złożyć tzw. dyspozycję w przypadku śmierci), fundusze inwestycyjne, a także zupełny majątek występujący poza granicami kraju (ale tu w chwili otwarcia spadku osoba otrzymująca spadek musi być obywatelem Polski bądź być polskim podatnikiem).

Trzeba opłacić jeszcze podatek wtedy, gdy uprawomocni się zarządzenie sądu w kwestii dziedziczenia. Generalnie, jeżeli sąd przypieczętuje uzyskanie spadku. Jeśli zatrudniamy w tej sytuacji adwokata, wówczas on musi nam oddać rozporządzenie sądu. Podobnie jest wtedy, gdy akt notarialny potwierdzający otrzymywanie majątku zostanie zarejestrowany.

Kiedy nie zapłacimy podatku?

Istnieje dużo przypadków, w jakich nie powinniśmy uiszczać podatku od dziedziczenia bądź darowizny. W przepisach ujmuje się trzy klasy podatkowe. Do pierwszej włącza się bliska rodzina: żona, ojczym i macocha czy teściowie. Do drugiej przynależą wnuki siostry, zstępni pasierbów lub współmałżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy należą inni nabywcy spuścizny. Stawki wolne od podatku są stwierdzane zgodnie z klasą, do której został zaliczony następca. Dla pierwszej grupy jest to stawka około 10.000 zł, dla drugiej – więcej niż 7.000 zł, natomiast dla trzeciej – niemal 5.000 zł. W przypadku, jeżeli wartość majątku nie przewyższy wspomnianych wcześniej kwot, nie musimy dawać żadnych papierów do urzędu skarbowego.

Jednak, jeśli nabędziemy spadek, jakiego wartość jest o wiele wyższa aniżeli opłata zwolniona od podatku, wówczas powinniśmy oddać zaświadczenie podatkowe. Trzeba zrealizować to w urzędzie mieszczącym się w rejonie zamieszkania dziedzica w ciągu jednego miesiąca od dnia zatwierdzenia orzeczenia sądu. Zaraz potem dostaniemy konkretną decyzję urzędu o wartości podatku, jaki należy opłacić w czasie dwóch tygodni. Podatek waha się w obrębie od paru do kilkunastu procent oraz jest uzależniony od przyporządkowania do określonej klasy podatkowej.

Zrzeczenie się dziedziczenia – przepisy, umowy, przywrócenie prawa

Zgodnie z literą prawa każdy dziedzic ma szansę zrzeczenia się nabycia spadku, przykładowo w sytuacji, jeśli po zmarłym ojcu zostają jakiekolwiek niespłacone pożyczki. Według kodeksu cywilnego (art. 1048) następca w niektórych przypadkach może podpisać umowę ze spodziewanym spadkodawcą, w której odstępuje od przejęcia majątku. Wskazaną ugodę należy zaakceptować przed otwarciem spadku oraz jest ona konstruowana w wypadku śmierci spadkodawcy. Ugodę musimy obowiązkowo zatwierdzić u notariusza, bowiem inaczej nie będzie nigdzie uznawana.

Należałoby pamiętać, iż jednym z zasadniczych skutków wyrzeczenia się dziedziczenia jest pełne odrzucenie ze spadkobrania dzieci, wnuków oraz następnych członków rodziny. W ogóle nie można również w tej sytuacji pozyskać zachowku.

Po zrezygnowaniu z przejęcia majątku można wnioskować o wznowienie takiego prawa w dwóch okolicznościach:

1. Testator wpisuje nas w testamencie – tu w zasadzie nie chodzi o otrzymywanie majątku z mocy ustawy, tylko o dziedzictwo z ramienia testamentu.

2. Możemy iść po raz kolejny do notariusza oraz przyjąć umowę o przywrócenie prawa do spadku.

Czy mam prawo do zachowku?

Każdy z nas posiada uprawnienie do napisania testamentu i wykluczenia z niego wybranych bliskich, np. tych, którzy od początku nie mieli z nami kontaktu. Co więcej jedyną osobą wpisaną do testamentu będzie osoba spoza rodziny. Zachowek przysługuje dzieciom, wnukom, współmałżonkom i rodzicielom, którzy:

  • Nie są w akcie ostatniej woli wydziedziczeni
  • Nie wyrzekli się spadku
  • Nie odrzucili spadku
  • Nie byli wzięci za niegodnych
  • Jeśli chodzi o współmałżonka – w przypadku kiedy nie doszło do rozpadu pożycia z winy hipotetycznego następcy

Jeżeli zainteresował Cię ten materiał, kliknij w odnośnik obok – Adwokat Toruń – a odnajdziesz dużo więcej informacji, np. porady prawne.