DJ na wesele Toruń – oprawa muzyczna wesela
13 stycznia, 2021
DJ na Imprezę firmową Toruń
29 stycznia, 2021

Jak założyć i używać elektronicznego podpisu kwalifikowanego?

Procedura osiągnięcia elektronicznego podpisu kwalifikowanego nie jest szczególnie skomplikowana. W zaledwie kilku łatwych krokach da się założyć indywidualny osobisty e-podpis, przypisany tylko i wyłącznie jednej osobie. Jak założyć własny osobisty e-podpis? Potrzeba tylko zakupić zestaw składający się z oprogramowania, czytnika i karty, a za tym uruchomić oprogramowanie w wybranym komputerze. Ostatnim krokiem jest zatwierdzenie tożsamości w punkcie partnerskim. To jest konieczne do uruchomienia swojego podpisu elektronicznego, z uwagi na to, że to za sprawą spotkania firma dystrybuująca certyfikaty zatwierdza, że odpowiednia, niepodająca się za nikogo innego, osoba będzie używała podpisu.

Gdy jednak kolejne etapy będą wypełnione do końca z e-podpisu można czerpać bez ograniczeń na wybrany czas. Termin ważności da się wskazać samodzielnie. Kupując zestaw decydujemy, czy potrzebujemy elektronicznego certyfikatu  na 2 czy 3 lata. Po tym okresie wystarczy przedłużyć o kolejne lata swój podpis i ciągle używać go bez trudu. Żeby móc bezpiecznie używać elektronicznego podpisu wymaganych będzie parę elementów, jakie decydują o poprawnym składaniu podpisu.

Czym jest bezpieczny certyfikat kwalifikowany?

Podstawowym narzędziem, jaki trzeba mieć, by móc używać elektronicznego podpisu kwalifikowanego jest zestaw nabyty w sklepie certyfikowanego producenta albo jego partnerów. Zazwyczaj w skład takiego zestawu wchodzą: program komputerowy służący obsłudze elektronicznego podpisu kwalifikowanego, kryptograficzna karta oraz czytnik lub token.

Co więcej do każdego elektronicznego podpisu kwalifikowanego przypisane są 2 specjalne kody PIN oraz PUK. Są one potrzebne do prawidłowego używania elektronicznego podpisu kwalifikowanego. Kod PIN konieczny będzie za każdym razem przy sygnowaniu plików, natomiast kod PUK to ochrona w razie jeśli wprowadzony kod PIN został trzy razy wprowadzony nieprawidłowo i w ten sposób certyfikat został zablokowany. Poprawny kod PIN używany przy osobistych elektronicznych certyfikatach kwalifikowanych zazwyczaj ma 6 albo 8 cyfr. To istotne, by zatrzymać kod PIN tylko dla siebie. W razie potrzeby kod PIN zawsze da się zaktualizować.

Posiadając tak samo czytnik albo token oraz numer PIN, to wystarcza, by sygnować pliki, z uwagi na to podawanie ich innej osobie może wywołać pojawienie kłopotów. Powodem tego jest to, że osobisty e-podpis ma tę samą moc prawną, co odręczny podpis. W przypadku straty jednego z komponentów do składania elektronicznego podpisu kwalifikowanego, trzeba od razu bezzwłocznie powiadomić centrum certyfikacji, by doprowadzili do zawieszenia podpisu, by nie mogła skorzystać z niego inna osoba. Kwestie bezpieczeństwa są tu podstawą, z uwagi na to trzeba wykazać dużą ostrożność.

Co zrobić, by podpisać elektroniczny plik?

Korzystanie z elektronicznego podpisu kwalifikowanego nie należy do trudnych czynności. Zamówienie indywidualnego e-podpisu umożliwia sygnowanie plików w różnych formatach. Dedykowane do obsługi oprogramowanie umożliwia używanie podpisu w paru programach: dobrze dopasowany do pracy jest m.in. z programem Płatnik.

Przykładem tego są pliki PDF, które można sygnować przez program do ich odczytywania: Adobe Reader. Wystarczy wgrać odpowiedni plik i wyszukać opcję wśród dostępnych certyfikatów. Należy wskazać swój indywidualny podpis elektroniczny, a potem ocenić, czy jest on dobry. Kiedy wszystko jest gotowe wystarczy zapisać zmiany, przy tym wybierając docelowy folder zapisu. W tym momencie niezbędny będzie numer PIN, jakim będzie zatwierdzone złożenie podpisu. Po zapisaniu, plik jest podpisany.

Jak powinien wyglądać poprawnie podpisany plik?

To, czy plik jest dobrze podpisany da się szybko ocenić przez oprogramowanie albo przez aplikację do odczytu plików PDF. To za sprawą możliwości odczytu informacji o autorze. Program powinien pokazać zachowane dane na temat podpisu oraz człowieka, który podpisał plik. Żeby prawidłowo sygnować plik elektroniczny, trzeba postępować zgodnie z instrukcjami. W narzędziach programu powinny być łatwo dostępne narzędzia, w tym opcje korespondujące bezpośrednio z podpisami kwalifikowanymi. Trzeba wśród wprowadzonych certyfikatów wskazać własny, a potem zobaczyć, czy dane się zgadzają. Jeśli tak, wystarczy wskazać opcję „podpisz dokument” i potwierdzić swoje działania przez wprowadzenie poprawnego kodu PIN. Od tego momentu plik jest podpisany autentycznym elektronicznym certyfikatem kwalifikowanym.

Należy jednak nie zapomnieć, że osobisty e-podpis ma tę samą moc prawną, co odręczny podpis. Z tego względu, trzeba sygnować tylko takie pliki, których pochodzenia oraz wiarygodności jesteśmy pewni. Zwłaszcza, jeśli są to pliki wymieniane z kontrahentem.

Koszt indywidualnego elektronicznego certyfikatu kwalifikowanego

Żeby wskazać koszt indywidualnego elektronicznego certyfikatu kwalifikowanego, trzeba zastanowić się nad tym, w jaki sposób oraz jak długi okres czasu będziemy potrzebować e-podpisu. Dokonując zakupu najlepiej określić, jakim sprzętem chcemy operować – to znaczy, jakie elementy ma zawierac nasz zestaw obok tylko programu obsługującego podpis – a także jego termin ważności. Osobisty certyfikat kwalifikowany da się wykupić na 1 rok, 2 lub 3 lata. Co więcej na koszt elektronicznego podpisu kwalifikowanego oddziałują również dodatki. Gdy chcemy uzyskać obsługę wgrania programu przez dystrybutora podpisu albo zyskać dodatkowe możliwości, np. usługę znaczników czasu, określającą dokładny moment podpisania pliku. Trzeba liczyć się z tym, że cena e-podpisu wzrośnie.

https://podpis-elektroniczny.blacksoft.pl/jak-uzyskac-podpis-kwalifikowany-faq/