Ocieplanie pianką PUR
29 stycznia, 2021
Implanty stomatologiczne Toruń
29 stycznia, 2021

Chirurgia stomatologiczna – Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna – co warto wiedzieć przed zabiegiem

Większość osób zagadnienie „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z litrami lejącej się krwi, skomplikowanymi zabiegami i powikłaniami. W rzeczywistości to krwawe widzenie chirurgii stomatologicznej jest zupełnie niepotrzebne. Operacyjne leczenie jamy ustnej opiera się bowiem na nieinwazyjnym wykrywaniu zakażeń. Ten sposób leczenia jest dodatkiem do leczenia kanałowego i leczenia chorób przyzębia. Poziom wiedzy i umiejętności współczesnych stomatologów a także najnowszy sprzęt powodują, że leczenie nawet skrajnych przypadków jest możliwe i w pełni bezpieczne. Dzięki współczesnym technikom leczenia, zamiast obawiać się zabiegu u chirurga, możemy być pewni, że raz na zawsze i bezpiecznie unikniemy kłopotów z zębami. Dzięki najnowszym metodom leczenia rozcięcia  goją się łatwiej. Współczesne metody znieczulenia, np. znieczulenie komputerowe to pewność, że zabieg odbędzie się bez bólu.

Jakie zabiegi przeprowadza się chirurgicznie?

Najczęstszymi zabiegami przeprowadzanymi chirurgicznie są usunięcia zębów, a w szczególności ósemek. Chirurgicznie traktuje się także zęby zatrzymane w procesie rośnięcia, lub jeszcze nie wyrżnięte. Za pomocą metody operacyjnej leczy się także wszelkiego rodzaju ropnie, torbiele oraz przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurga stomatologii często dokonuje się także m. in. resekcji wierzchołków korzeni.

Bardzo istotną kwestią nowoczesnej stomatologii jest także wypełnianie ubytków. Jeśli zamierzamy cieszyć się zdrowymi zębami, musimy zadbać o to, by odpowiednio zagospodarować puste miejsca po wyrwanych zębach. W innym wypadku możemy nabawić się deformacji szczęki, zaniku kości oraz innych nieprzyjemności. Zapobiega się tym problemom również w gabinetach chirurgii stomatologicznej. Przeprowadzane są zabiegi  z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej. Do takich zabiegów należy także usuwanie torbieli twarzoczaszki oraz rekonstrukcja stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy należy bać się zabiegu?

Mnóstwo osób mocno denerwuje się przed operacją u chirurga stomatologii. Zazwyczaj wyobrażamy sobie skomplikowany zabieg. Chcąc odpowiednio przygotować się do zabiegu, a także dowiedzieć się co nas czeka, często poszukujemy informacji na grupach dyskusyjnych. Niestety, nie są to rzetelne źródła informacji. Wiele osób na grupach dyskusyjnych pisze o skrajnych przypadkach- rozchodzące się szwy, silne krwawienia- takie przypadki mają miejsce sporadycznie. Współczesna technologia jest na bardzo zaawansowanym poziomie, a zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej są codziennością dla każdego dobrego specjalisty.  Jedyną nieprzyjemnością, która może cię przestraszyć podczas zabiegu chirurgii dentystycznej, to niecodzienne odczucia np. w czasie ekstrakcji zębów- ciągnięcie ale na pewno nie ból! Zabiegi przeprowadza się przy użyciu mikroskopu. Jama ustna jest często dezynfekowana za pomocą ozonu, co zmniejsza do zera możliwość pojawienia się zakażeń.

Wybierz znieczulenie

Współczesne metody znieczulenia są tak rozmaite, że większość pacjentów w momencie podjęcia decyzji ma duży dylemat. Dlatego opłaca się tę kwestię przemyśleć nieco wcześniej, żeby uchronić się od dodatkowego stresu przed operacją.

Nowoczesne gabinety mają do dyspozycji najczęściej następujące znieczulenia: „magiczna rózdżka”, sedacja, gaz rozweselający, znieczulanie ozonem. Istnieje także różnorodny wybór sposobu znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub lek znieczulający aplikowany za pomocą zastrzyku. Wachlarz wyboru jest duży, zatem warto dobrać metodę do osobistych preferencji. Osoby, które boją się igieł, powinny przeanalizować znieczulenie przy użyciu „magicznej różdżki”- znieczulenie jest dozowane przy użyciu komputera, który w sposób delikatny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy niekomfortowego uczucia bolesnego „wtłaczania” preparatu. Preparat ten nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie dedykowane pacjentom, u których drętwienie jamy ustnej powoduje ataki paniki. Bardzo często wybieranym znieczuleniem jest też gaz rozweselający. Pacjentowi aplikuje się podtlenek azotu z tlenem. Nierzadko gaz ma miły zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent staje się śpiący, nieco otępiały, uspokojony.

Nim zdecydujesz się na konkretny rodzaj , przemyśl też, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do zastosowania znieczulenia. Najczęstsze przeciwskazania, to stosowanie preparatów rozrzedzających krew oraz uczulenia na konkretne leki, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również musisz powiadomić o tym stomatologa, chociaż przeważnie nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Przede wszystkim zanim udasz się do gabinetu chirurgii dentystycznej, musisz zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię zabieg ekstrakcji zęba, należy mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem dobrze jest także zjeść porządny obiad – po operacji nie będziesz w stanie jeść przez kilka godzin a na pewno będziesz mocno osłabiony.

Ponieważ zabiegi chirurgiczne wiążą się z utratą krwi, należy się upewnić, że stosowane przez nas leki nie są rozrzedzające. Nie wolno także pod żadnym pozorem wcześniej pić alkoholu, bo może on sprawić, że znieczulenie nie zadziała.  Dodatkowo napoje wysokoprocentowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć obfitność krwotoków. Na 12 godzin przed operacją należy też zrezygnować z palenia papierosów. Bardzo istotnym aspektem zaplanowania operacji jest zgranie zabiegu z cyklem menstruacyjnym u kobiet. Zabieg nie może mieć miejsca 2 dni przed rozpoczęciem miesiączki ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane podawaniem pacjentom silnych środków, które mogą prowadzić do krwotoków.

Bardzo ważne jest też postępowanie po zabiegu. Najtrudniejsze będą zazwyczaj 2-3 doby po operacji, zanim rana nieco się wygoi. Po wyjściu z gabinetu, nie należy nic jeść. Silne znieczulenie może cię też otępić, dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów- możesz spowodować wypadek. Nie zapominaj o dokładnej higienie jamy ustnej- zęby czyść miękką szczoteczką, omijając okolice rany. Przez kilka dni zrezygnuj z płynu do płukania ust na bazie alkoholu. Zamiast tego warto płukać jamę ustną wystudzonym naparem ziołowym z szałwii. Szałwia lekarska zastosowanie dezynfekujące, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego jest pomocna w utrzymaniu prawidłowej higieny przez pierwsze dni po zabiegu. Kilka dni po operacji może także występować opuchlizna- w takiej sytuacji stosuj okłady z lodu.

http://www.stomatolog-torun.pl/cennik/