Chirurgia stomatologiczna – Chirurgia stomatologiczna
29 stycznia, 2021
Montaż klimatyzacji w Toruniu
29 stycznia, 2021

Implanty stomatologiczne Toruń

Implant stomatologiczny – kiedy warto?

Implanty zębowe zastępują przerwy gdy wypadną zęby i są jednym ze znanych i niezwykle wytrzymałych uzupełnień protetycznych. Po prawidłowo przebytym leczeniu podstawa implantu zębowego spaja się z kością, a umieszczona na nim korona do złudzenia przypomina naturalne zęby.

Korzystając z implantów da się zastapić nie tylko pojedyncze luki, ale nawet komplet zębów. Implanty są też doskonałym wsparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z najbardziej znanych zalet implantów zębowych jest ich solidność. Oceną dentystów dobrze wszczepiony implant może posłużyć nawet całe życie. Przyjęte przez tkankę kostną, mimo przepływu czasu nie tracą na swojej wartości, nie psują się i nie sprawiają problemów. Dodatkowo zastosowanie implantów to duży komfort użytkowania. Implanty zębowe nie przemieszczają się i nie dopuszczają do tego, by np. zamocowana na nich proteza przestawiała się nieodpowiednio.

https://implantytorun.pl/implantologia/

Komu można wszczepić implant stomatologiczny?

Przede wszystkim implantów stomatologicznych nie wszczepia się u kobiet w ciąży ani u osób z zaburzeniami związanymi z krzepliwością krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest też aktywny nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób do 16 roku życia, z uwagi na ciągle postępujący proces wzrostu kości szczęki.

Wiele czynników nie odbiera ostatecznie możliwości korzystania z implantów zębów, ale muszą być one omówione z dentystą. Są to na przykład osoby walczące chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą wymagają też ludzie, którzy latami nałogowo palą papierosy.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty proponują wiele możliwości przywrócenia piękna uśmiechu. Czasami bywa tak, że pacjent wymaga zastąpienia paru zębów, a niekiedy całego łuku.

Stomatolog protetyk ma w zanadrzu kilka sposobów, ale zwykle wybieranymi metodami są wszczepienie implantów albo zastosowanie protezy całkowitej. O ile oba te sposoby świetnie radzą sobie z bezzębiem, oba mają zarówno zalety i wady. Czasami korzystanie z protezy może okazać się niemożliwe przez np. nieodpowiednie cechy budowy szczęki. Takie protezy niestety służą tylko kilka lat. Co kilka lat powinno się kupić nową protezę, dlatego że z biegiem lat wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Zastosowanie implantów dentystycznych z kolei zabiera sporo czasu z uwagi na na potrzebę osadzenia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy, ale w zamian za to implant może posłużyć do końca życia. Wszczepiony implant przed zasadzeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi zrosnąć się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Bazowym celem leczenia kanałowego jest naprawienie zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Taki typ leczenia uznaje się za jeden z najbardziej wymagających zadań dentysty wykonującego leczenie kanałowe, ale większość zabiegów daje pożądane rezultaty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Za sprawą ogromnej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zatrzymanie zębów, jakie jeszcze kilka lat temu musiały być zazwyczaj wyrywane.

Z kolei implanty zastępują naturalne zęby, a oprócz tego nie psują się, jeżeli pacjent przestrzega higieny , implanty są w świetnym stanie dożywotnio. W związku z tym nie należy martwić się dolegliwościami i bólem, a usunięcie zniszczonego zęba i wymiana go na implant zęba, jest z reguły rozwiązaniem zdecydowanie bardziej korzystnym.

Na co uważać po wszczepieniu implantu zęba?

Generalnie należy nie przygotowywać bardzo ciepłych pokarmów i ściśle trzymać półpłynną dietę. Nie należy wykorzystywać miejsca jamy ustnej. Według dentystów nieodpowiednie jest też dotykanie językiem i palcami operowanego miejsca, żeby nie dopuścić do zakażenia albo podrażnień. Trzeba rzucić palenie, ze względu na to, że zatrzymują proces leczenia się dziąseł. Obok tego na czas  około miesiąca nie należy wykonywać wysiłku fizycznego.

Bardzo ważne w takiej sytuacji jest stosowanie się zaleceń dentysty. Obowiązkowe jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz zgłaszanie się do dentysty, jeśli tylko zauważy się alarmujące objawy.

Pobieranie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych powinno odbywać się tylko zgodnie z zaleceniami lekarza dentysty. Samodzielne podwyższanie dawek bez decyzji dentysty może okazać się zagrożeniem dla zdrowia. Warto też przemywać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Mają one działanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.

Jak pielęgnować implant stomatologiczny?

O implanty najlepiej troszczyć się podobnie do tego, jak o prawdziwe zęby. Bazą jest codzienne szczotkowanie dwa razy przez dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby czyścić miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty nie ulegają próchnicy ani korozji, należy o nie dbać z zbliżenie szczególną uwagą. Bez czyszczenia zębów po posiłkach pozostałości pokarmów będą zbierać się przy linni dziąseł. To często otwiera drogę do powolnego osuwania się dziąseł. W tym przypadku często odsłania się  tytanowa śruba implantu stomatologicznego, tym samym tracąc estetykę. Oprócz tego należy co najmniej dwa razy w ciągu roku odwiedzić gabinet dentystyczny na kontrolę.