Leasing dla przedsiębiorstwa
12 lutego, 2021
Sprzedaż lub najem nieruchomości za pośrednictwem biura nieruchomości
15 lutego, 2021

Przeważająca część osób zagadnienie „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z hektolitrami lejącej się krwi, ciężkimi zabiegami i powikłaniami. Tak naprawdę to diaboliczne widzenie chirurgii stomatologicznej jest zupełnie niepotrzebne. Operacyjne leczenie jamy ustnej opiera się bowiem na nieinwazyjnym wykrywaniu ognisk zapalnych. Ta metoda leczenia jest wsparciem dla leczenia kanałowego i periodontologicznego. Wysokie kwalifikacje i umiejętności współczesnych stomatologów a także nowoczesny sprzęt sprawiają, że leczenie nawet skrajnych przypadków jest łatwe i zupełnie bezpieczne. Dzięki nowoczesnym technikom leczenia, zamiast obawiać się zabiegu u chirurga, możemy być pewni, że raz na zawsze i bezpiecznie pozbędziemy się problemów z zębami. Dzięki nowoczesnym technikom leczenia rany  goją się łatwiej. Współczesne sposoby znieczulenia, np. gaz rozweselający to pewność, że zabieg odbędzie się bez bólu.

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej w tym zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają najtrudniejsze przypadki, takie jak uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to także kuracji przewlekłych stanów zapalnych oraz wyrywania zębów , eliminacji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres pracy, ale to dwie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą jedynie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, dlatego jest szerszym pojęciem.

Jakie zabiegi przeprowadza się chirurgicznie?

Najczęstszymi zabiegami przeprowadzanymi chirurgicznie są ekstrakcje zębów, a w szczególności tzw. zębów mądrości. Chirurgicznie leczy się również zęby zatrzymane w procesie rośnięcia, lub jeszcze nie wyrżnięte. Za pomocą metody operacyjnej leczy się także wszelkiego rodzaju ropnie, torbiele oraz przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurgicznego często dokonuje się także m. in. podcięcia wędzidełka warg i języka.

Bardzo istotną kwestią współczesnej dentystyki jest także wypełnianie ubytków. Jeśli zamierzamy cieszyć się zdrowym zgryzem, musimy zadbać o to, by wypełnić puste miejsca po wyrwanych zębach. Jeżeli to zbagatelizujemy, możemy nabawić się deformacji szczęki, zaniku kości oraz wielu skutków ubocznych. Zapobiega się tym problemom również w gabinetach chirurgii stomatologicznej. Wykonywane są operacje  z zakresu przygotowania do noszenia protez i implantów. Do takich zabiegów należy również usuwanie torbieli twarzoczaszki oraz rekonstrukcja stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy trzeba obawiać się zabiegu?

Większość pacjentów mocno denerwuje się przed operacją u chirurga stomatologii. Zazwyczaj wyobrażamy sobie trudny zabieg. Chcąc odpowiednio przygotować się do operacji, a także dowiedzieć się co nas czeka, często poszukujemy informacji na forach internetowych. Niestety, nie są to odpowiednie źródła wiedzy. Wiele osób na forach opowiada o ekstremalnych przypadkach- rozchodzące się szwy, mocne krwawienia- takie przypadki mają miejsce sporadycznie. Dzisiejsza dentystyka jest na bardzo wysokim poziomie, a operacje z zakresu chirurgii stomatologicznej są rutyną dla każdego wykwalifikowanego dentysty.  Jedyną nieprzyjemnością, która może cię przerazić podczas operacji chirurgii dentystycznej, to specyficzne wrażenia np. podczas ekstrakcji zębów- chrobotanie ale absolutnie nie ból! Zabiegi przeprowadza się przy użyciu mikroskopu. Jama ustna jest często odkażana za pomocą ozonu, co minimalizuje do zera ryzyko występowania zakażeń.

Wybierz znieczulenie

Współczesne sposoby znieczulenia są tak różnorodne, że większość pacjentów w momencie dokonania wyboru ma duży dylemat. Dlatego warto tę kwestię przemyśleć trochę wcześniej, żeby uniknąć dodatkowego stresu przed zabiegiem.

Nowoczesne gabinety mają do dyspozycji najczęściej następujące znieczulenia: „magiczna rózdżka”, sedacja, znieczulanie azotem, znieczulanie ozonem. Istnieje także różnorodny wybór formy znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub lek znieczulający podawany za pomocą zastrzyku. Wachlarz wyboru jest duży, zatem warto dobrać metodę do osobistych preferencji. Osoby, które boją się igieł, powinny przeanalizować znieczulenie przy użyciu „magicznej różdżki”- znieczulenie jest aplikowane przy użyciu komputera, który w sposób delikatny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy nieprzyjemnego wrażenia bolesnego „wtłaczania” preparatu. Znieczulenie to nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie dedykowane osobom, u których drętwienie podniebienia wywołuje ataki paniki. Bardzo często wybieranym typem znieczulenia jest także gaz rozweselający. Pacjentowi podaje się podtlenek azotu z tlenem. Bardzo często gaz ma owocowy zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent staje się senny, nieco otumaniony, zrelaksowany.

Nim zdecydujesz się na konkretny rodzaj , upewnij się także, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do przyjęcia znieczulenia. Najpopularniejsze przeciw wskazania, to przyjmowanie preparatów rozrzedzających krew oraz uczulenia na konkretne środki, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również musisz powiadomić o tym stomatologa, chociaż zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Przede wszystkim zanim udasz się do gabinetu chirurgii dentystycznej, musisz zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię zabieg usunięcia zęba, należy mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem warto również zjeść dosyć obfity – po operacji nie będziesz w stanie jeść przez kilka godzin a z pewnością będziesz mocno osłabiony.

Ponieważ operacje chirurgiczne powodują utratę krwi , powinniśmy się upewnić, że stosowane przez nas leki nie są rozrzedzające. Nie wolno także pod żadnym pozorem przed zabiegiem pić alkoholu, bo może on spowodować, że znieczulenie przestanie działać.  Dodatkowo napoje alkoholowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć ryzyko krwotoków. Na 12 godzin przed operacją trzeba też odstawić palenie papierosów. Bardzo ważnym aspektem zaplanowania operacji jest skorelowanie zabiegu z cyklem menstruacyjnym u kobiet. Operacja nie może mieć miejsca 2 dni przed początkiem okresu ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane przyjmowaniem silnych leków, które mogą prowadzić do krwotoków.

Bardzo ważne jest również zachowanie po operacji. Najgorsze bywają zazwyczaj 2-3 doby po operacji, zanim rana nieco się zasklepi. Po opuszczeniu gabinetu, nie wolno nam nic jeść. Mocne znieczulenie może cię też otumanić, dlatego nie wsiadaj po zabiegu za kierownicę- możesz spowodować wypadek. Nie zapominaj o idealnej higienie jamy ustnej- zęby czyść miękką szczoteczką, omijając okolice rozcięcia. Przez kilka dni zrezygnuj z płynu do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu. Zamiast tego możesz płukać usta wystudzonym naparem ziołowym z szałwii. Zioło szałwii zastosowanie grzybobójcze, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego jest pomocna w utrzymaniu odpowiedniej higieny przez pierwsze dni po operacji. Kilka dni po operacji może również występować obrzęk- w takiej sytuacji stosuj okłady z lodu.

Więcej o chirurgii  i cennik zabiegów na : Chirurgia szczękowa Toruń