W dawnych plemionach indiańskich z premedytacją wdrażano metody zniekształcania zębów, żeby oczywiste było „kto jest kim”. Wygląd zębów należał zatem do szczegółów wyróżniających konkretną jednostkę pod względem inherencji społecznej oraz posiadanego w hierarchii miejsca. Analogicznie kwestia miała się u innych populacji, które za pomocą tatuaży, nacięć, obręczy albo kolczyków, pragnęły odróżniać się na tle pozostałych. Jak pisze Mariusz Pryliński w Estetyce białej i czerwonej: „Członkowie plemienia Chokwe, zamieszkujący Angolę, zgodnie ze swą tradycją spiłowują na kształt ostrza siekacze i kły szczęki zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, wierząc, że zabieg ten nie tylko dodaje urody, lecz świadczy także o męstwie i odwadze. Antyczni Grecy oceniali ludzkie ciało pod względem proporcjonalności Rządziła idea „złotego podziału”, która była ściśle powiązana z boskimi proporcjami. Chodzi tutaj o zasadnicze zależności matematyczne między dowolnymi odcinkami. Na płaszczyźnie dokonanych badań szybko przekonano się, że myślenie Greków było poprawne. Przyjmuje się je więc we współczesnej stomatologii. Decydujące doświadczenia w kręgu zagadnień stomatologii , mającej zapewnić olśniewający uśmiech, zapoczątkowane zostały w XIX wieku. Dostrzeżono niezwykły wzrost aprobaty własnego „ja”, ogólnego samopoczucia i poziomu poczucia szczęścia u pacjentów, których zęby nie posiadały dużej ilości przebarwień czy mankamentów. Także dziś proces przywracania naturalnej bieli zajmuje pierwsze miejsce pośród licznych zabiegów.
Większość z nas chce mieć mocne i białe zęby. Piękny, życzliwy, szeroki uśmiech jest atrybutem nie tylko świetnej formy somatycznej odzwierciedla między innymi naszą dietę, a także naszą wizytówką podczas spotkań face to face – na rozmowie kwalifikacyjnej albo z istotnym klientem. Wystarczy wyimaginować sobie orientacyjny scenariusz: niestara, piękna osoba wchodzi do kawiarni. Zajmuje wybrany stolik, po czym dołącza do niej kelner z menu. Ona uśmiecha się i w tymże momencie widać u niej zaawansowaną próchnicę, martwicę wszystkich zębów czy co gorsze – ich brak… Niniejsza absurdalna historyjka jest znakomitym przykładem tego, czego wszyscy wolą uniknąć. Popularne są niedrogie metody wybielania zębów, przykładowo zestawienie sody oczyszczonej z wodą utlenioną, co doprowadzi do uszkodzeń w tkance pokrywającej zębinę koron. Zanim jednak zdecydujemy się intensywnie szczotkować zęby własnoręcznie skomponowanym „eliksirem”, jesteśmy zobowiązani upewnić się czy nie wyrządzą nam one żadnej krzywdy. Jak również – czy nie ma symptomów poważniejszego stanu chorobowego, który podlega leczeniu? Jedynie specjalista jest w stanie przyjrzeć się temu i zaproponować odpowiednią terapię. Innowacyjnym sposobem wybielania jest zakup w drogerii lub aptece past wybielających do zębów oraz specjalnych pasków. Nie osiągniemy w tym przypadku pozytywnych skutków, jakich z niecierpliwością wypatrujemy – natychmiastowego, profesjonalnego i długofalowego pozbycia się plamek. Jeśli taki jest naczelny cel, należy umówić się na konsultacje do stomatologa, który oceni stan zębów, wyleczy stan chorobowy, wykona piaskowanie i skaling zanim odbędzie się główny zabieg. Bo opisywany zabieg polega na naświetleniu zębów za pomocą lampy lub lasera oraz wspomagającego żelu. Jest nieinwazyjny żaden przyrząd nie zostaje wprowadzony do wnętrza organizmu i w 100% bezbolesny.
Dzięki intensywnemu rozwojowi protetyki można odtworzyć utracone zęby, jak również całą szczękę. Chodzi powtórne nadanie elementarnych funkcji zgryzowi oraz zapewnienie mu atrakcyjnego wyglądu. W trakcie rozmowy z lekarzem specjalistą otrzymamy szczegółowe informacje dotyczące przyjętych strategii uzupełnienia jednostkowych braków w uzębieniu bądź rekonstrukcji całego łuku zębowego. Dzisiaj nie ma żadnych problemów z tym, aby szybko i rzetelnie wykonać na przykład częściową koronę zęba (ceramiczną lub biokompatybilną) czy solidną protezę, opierającą się na implantach, którą stosuje się przy znacznych brakach w uzębieniu. Licówki ceramiczne są genialnym pomysłem na uzyskanie olśniewającego uśmiechu dla tych, którym złamał się ząb albo szkliwo jest nierówne. Są mało podatne na ścieranie oraz do złudzenia imitują prawdziwe zęby. Technika Inlay – Onlay, inaczej adhezyjna odbudowa ceramiczna (BPR), pomaga wymienić dużą amalgamatową plombę na wypełnienie w formie korony. Tzw. bonding to zabieg, podczas którego robi się niewielkie poprawki: eliminacji nieestetycznych „szpar” między zębami albo wygładzania uszkodzeń szkliwa. Sposoby wykonywania wszystkich wymienionych technik bazują w dzisiejszych czasach na informatyce i wskutek tego powstają coraz nowsze sposoby sporządzania materiałów i ich obróbki. Sporo interesariuszy pamięta jednak jak w masowym użyciu było złoto. Wielość możliwości doprowadza do tego, że lekarz musi wybrać tą optymalną w danym przypadku, nie ulegając równocześnie ciężarowi działań marketingowych.
Jeżeli szukasz odpowiedniej dla siebie metody wybielania zębów, wejdź na naszą stronę, gdzie znajdziesz bardziej szczegółowe informacje na temat wszelkich zabiegów estetycznych: Stomatolog .