Tłumacz przysięgły online biuro tłumaczeń online Protlumaczenia.pl
Profesjonalny tłumacz przysięgły online
19 lutego, 2017
fakty
Codzienna porcja wiadomości, informacji i faktów
24 lutego, 2017
W współczesnych czasach, kiedy przedmioty materialne stały się dla wielu osób najważniejsze, ciężko o prezent, który spełniłby pragnienia osoby przyjmującej dar. Na szczęście w niektórych wspólnotach wciąż panuje przekonanie, że nie ma znaczenia koszt pieniężny, a zamiar obdarowującego i symbolika wręczanego prezentu.Przykładów nie ma potrzeby godzinami wyszukiwać, wystarczy przypatrzyć się okazjom związanymi z wiarą. W naszej tradycji jest to chrzest, komunia, sakrament bierzmowania czy ceremonia ślubna – zdarzenia o wymiarze religijnym, uroczystości ważne dla ich uczestników. W wypadku sakramentów powiązanych z wiarą najistotniejsza jest (naturalnie poza kontaktem z Bogiem) możliwość dzielenia się tak ważnym przeżyciem z najdroższymi. A współuczestnicy chcąc dać wyraz swojej radości, obdarowują osoby, których sakrament dotyczy.

Mając na uwadze, że na przestrzeni minionych paru lat trochę przekształciło się podejście dotyczące zakupu podarku, to i tak wyraźnie widać, że dla osób praktykujących wiarę, sakramenty wciąż zachowały wymiar duchowy. Dla nich bardzo liczy się przeżycie duchowe i okazja członkostwa w tak znaczącym dniu. Chcąc to unaocznić, przekazują one skromne prezenty, które mają podkreślić charakter uroczystości i podkreślać symboliczne przesłanie. Dlatego najczęściej ofiarowuje się dewocjonalia.

Dewocjonalia – czym są i gdzie można je znaleźć?

Dewocjonalia to szeroko pojęte rzeczy dotyczące kultu religijnego, dostępne w sprzedaży w sklepach stacjonarnych, na stronach www, czy na rynkach przy okazji różnorakiego rodzaju ceremonii związanych z religią. Pośród dewocjonaliów największym zainteresowaniem cieszą się zdecydowanie różańce, książeczki do nabożeństwa, obrazki z wizerunkami świętych, obrazki srebrne, krucyfiksy, świece a także łańcuszki srebrne z medalikami.

Srebrny łańcuszek z medalikiem na chrzciny?

Jest już tradycją fakt, że w trakcie sakramentu chrztu rodzice chrzestni przekazują dziecku świecę i prezentują białą szatkę. Świeca zostaje podczas ceremonii podpalona z rąk ojca chrzestnego, natomiast szatką matka chrzestna przykrywa swego chrzestnego. Świeca oznacza życie, jej promyk zmartwychwstanie a także bogactwo wiary. Ponadto szatka jest znakiem błogosławieństwa, a jej odcień – biel – to wyraz czystości.

Na tym jednak rodzice chrzestni nie poprzestają. Chcąc ofiarować nowemu członkowi wspólnoty chrześcijańskiej coś trwałego, coś co będzie mu przez długi czas przypominać o chwili, w której został ochrzczony, niezwykle często ich wybór to łańcuszek srebrny z medalikiem lub obrazek srebrny z wyobrażeniem aniołków bądź Rodziny Świętej. Są to przedmioty które będą pomagały w wierze nowemu członkowi wspólnoty przez resztę jego chrześcijańskiej drogi.

Pomysły na prezent komunijny

Prócz Starego i Nowego Testamentu wciąż najbardziej lubianymi prezentami komunijnymi są łańcuszki srebrne z wisiorkami czy różańce. W tym momencie wypada oczywiście spytać, czy jeśli łańcuszek zrobiony jest ze srebra, to czy faktycznie jest to dar trwały. Jednak nie ma powodu do obaw – srebro, o które dobrze się dba, będzie służyło przez długie lata.

Jeśli idzie natomiast o różańce, to jest to podarunek, który jest świetny dla osoby, która niedawno przyjął pierwszą komunię. Różańce to przede wszystkim przedmioty, które wspomagają nas w modlitwie. Ale nie znaczy to, że nie powinien on być niepowtarzalny. Wśród tradycyjnych różańców można znaleźć i takie, które charakteryzują się oryginalnymi barwami i oryginalnym projektem. Dla dziecka jest to dodatkowa wartość, obdarowując takim różańcem, sprawicie sporą radość i podkreślicie niepowtarzalność chwili. I tak do wyboru mamy różańce perłowe, różańce fioletowe, różańce błękitne, czy klasyczne ciemne różańce. Oprócz odcienia, różańce odróżniają się także rozmieszczeniem elementów – niekiedy paciorki przywołują na myśl serduszka, czasem są to długie perły czy bryłki. Wszystko to powoduje, że różańce wyglądają jak małe dzieła sztuki.

Srebrne obrazki – nowy hit na prezent ślubny

Wśród wielkiego asortymentu dewocjonaliów należy nad obrazkami srebrnymi z wizerunkami Rodziny Świętej. Czemu właśnie obrazki srebrne? Oprócz naturalnie faktu, że pokazują one Syna Bożego Marię i Józefa, to chodzi również, co tu kryć, o względy estetyczne.

Obrazki srebrne odznaczają się naturalnością, starannością wykonania i dobrym smakiem, dzięki czemu będą pięknie harmonizować się z każdym pomieszczeniem. Nic więc nadzwyczajnego, że to akurat one cieszą się ostatnio największym zainteresowaniem wśród kupujących.

Bierzcie pod uwagę fakt, że w darach komunijnych, prezentach na chrzest czy sakrament ślubu nie idzie o to, by nabyć podarek jak najbardziej kosztowny, jak najbardziej nowatorski. W sakramencie liczy się głównie wymiar religijny a niewielkie upominki w postaci dewocjonaliów powinny wiarę podkreślić – dewocjonalia są najodpowiedniejszym tego dowodem.

Jak widać wśród najchętniej wybieranych dewocjonaliów ludzie w dalszym ciągu sięgają po klasyczne prezenty: różańce, łańcuszki srebrne, obrazki srebrne czy świece. Praktycznie każde z nich będzie idealnym i pięknym upominkiem, którym będziesz mógł pokazać swoją radość dając go osobie, która właśnie otrzymała sakrament, niezależnie od rodzaju uroczystości: sakrament chrztu, komunia, sakrament bierzmowania lub ślub.

Dlatego jeśli zależy Ci, aby sprawić swym najukochańszym frajdę i wraz z nimi świętować sakrament, podaruj coś oryginalnego, na przykład świece – najedź na link, aby ocenić, które dewocjonalia masz możliwość ofiarować swoim najbliższym.