Jak wybrać gabinet kosmetyczny?
18 grudnia, 2020
Podpis Elektroniczny Toruń
29 stycznia, 2021

Ozonowanie – Sprawdzona metoda oczyszczania ozonem

 

Niezawodna sterylizacja, która w pełni usuwa wszystkie grzyby, bakterie, wirusy oraz alergeny i roztocza jest obecnie bardzo poszukiwana. Ozonowanie to nowoczesna metoda, która tworzy higieniczne środowisko, a przy tym jest niezwykle ekologiczna oraz bezpieczna, również w przypadku alergików. Wybierając oczyszczanie ozonem ochraniamy siebie oraz swoich bliskich, w tym osoby, z jakimi posiadamy częstą styczność (na przykład w środowisku pracy), ze względu na to, że ta metoda oczyszczania zabija bakterie, grzyby, alergeny oraz wirusy. Ponadto nie zagraża zdrowiu ani w przypadku ludzi, ani w przypadku pupili. Dodatkowym plusem ozonowania jest zdolność łatwego usuwania nieprzyjemnych zapachów na przykład z nikotyny i od zwierząt oraz może być wykorzystane we wnętrzach mieszkalnych oraz w samochodach.

Czym jest ozon oraz z jakiego powodu jest taki efektywny?

Dlaczego oczyszczanie właśnie stosując ozon? Skuteczność ozonu wiąże się z jego budową. Składa się on z 3 atomów tlenowych. Bardzo szybko od momentu wytworzenia ulega rozpadowi, a w ciągu tego procesu, tlen oddziałuje z otoczeniem. Rozkładające się cząsteczki tlenu wnikają głęboko, dzięki czemu absolutnie likwidują alergeny, grzyby, wirusy, bakterie oraz walczą z roztoczami. Oprócz tego z tej przyczyny, że ozon to gaz, przenika do miejsc, do jakich trudno dotrzeć poprzez inne sposoby oczyszczania. Dodatkową zaletą dezynfekcji ozonem wyróżniamy to, że z uwagi na łatwy rozpad cząsteczek, niezwykle szybko po odkażaniu ozonem da się korzystać z czystego oraz wyjałowionego pomieszczenia. Trzeba wywietrzyć wnętrze. Rezultatem procesu dezynfekcji ozonem jest dokładne odkażenie oraz eliminacja nieprzyjemnych zapachów. Dezynfekcja ozonem realizuje wskazówki sanepidu, a dzięki swojej skuteczności jest bardzo polecaną metodą dezynfekowania.

Z jakiego powodu warto odkażać ozonem?

Najszczególniejsze plusy dezynfekowania ozonem pochodzą przede wszystkim z właściwości ozonu. Poprzez bezpieczne ozonowanie kreujemy przestrzeń wolną od grzybów, wirusów, bakterii, alergenów oraz roztoczy. To absolutnie ważne zwłaszcza dla alergików. Powtarzana dezynfekcja nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, zapewnia także wysoki jakość życia, świeże powietrze bez brzydkich zapachów. Ponadto ogromną zaletą oczyszczania ozonem można wskazać to, że nie korzysta z żadnych związków chemicznych, dlatego jest całkowicie ekologiczna.

Kiedy warto przeprowadzić odkażanie ozonem?

Ozonowanie warto robić we wszystkich pomieszczeniach, w jakich zazwyczaj przebywają ludzie. Będą to zatem między innymi budynki mieszkalne, usługowe, biura, a oprócz tego wnętrza pojazdów. Przeważnie z odkażania ozonem z wyłączeniem prywatnych domów, korzystają te placówki, jak placówki medyczne, hotele i pensjonaty, gabinety fryzjerskie i kosmetyczne, ośrodki kultury, przedszkola i szkoły albo restauracje. Taki typ dezynfekcji można także wykorzystać do odkażania klimatyzacji, obiektów sportowych, magazynów czy hali produkcyjnych. Dzięki ozonowaniu likwidowane są niezbezpieczne dla zdrowia ludzi oraz zwierząt bakterie, grzyby oraz wirusy i alergeny, z uwagi na to by zapewnić niezbędny bezpieczny poziom należy regularnie przeprowadzać ten typ dezynfekcji. Ze względu na gazową postać ozonu, jego cząsteczki wnikają w takie materiały jak materace, tapicerki, wykładziny, dywany czy zasłony, w ten łatwy sposób możemy dokonać kompleksowego oczyszczania we wnętrzach, w jakich przebywamy najczęściej.

W jaki sposób bezpiecznie wykonać oczyszczanie ozonem?

Choć sama metoda dezynfekcji ozonem nie jest niezbezpieczona dla zdrowia, należy dobrze się przyszykować. Ozon dogłębnie utlenia, ze względu na to w chwili przeprowadzania dezynfekcji tą techniką należy postępować odpowiedzialnie, by nie podrażnić oczu oraz układu oddechowego. Przed przystąpieniem do oczyszczania ozonem trzeba najpierw zabrać z pomieszczenia wszelkie zwierzęta i rośliny, by nie wystawiać ich na bezpośrednie oddziaływanie ozonu. Oprócz tego warto zabrać obrazy malarskie, by farby się nie utleniły, ponieważ mogłyby zblaknąć. Znaczną część pracy przeprowadzają stworzone do tego sprzęty, więc istotna jest także sama zdolność obsługi sprzętu. Zdalna kontrola nad maszyną umożliwia też osobie obsługującej wyjście z pomieszczenia w trakcie odkażania ozonem. Elementem, o jakim nie można zapomnieć jest zabezpieczenie pomieszczenia, by ozon w trakcie pracy sprzętu nie uciekał się poza oczyszczane pomieszczenie.

Tak samo w przypadku oczyszczeniu ozonem auta. Na wstępie trzeba odkurzyć wnętrze, usunąć śmieci, gumowe chodniki oraz niepotrzebne rzeczy. Ozonator powinien zostać na siedzeniu. Trzeba pamiętać o odłączeniu agregatu klimatyzacji oraz włączeniu obiegu wewnętrznego w nadmuchu wentylatora samochodowego. W czasie dezynfekcji ozonem auta trzeba zamknąć okna i drzwi, by cząsteczki ozonu mogły wnikać np. w głąb tapicerki. Trzeba też pamiętać, by nie stosować ozonu w bardzo gorący dzień, zwłaszcza przy silnym nasłonecznieniu.