Apartamenty sopot tanie noclegi
Luksusowy apartament Sopot
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki na tarasie
1 września, 2020

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest niezbędne? Kilka słów o tym, dlaczego należy uzupełniać ubytki.

Zaniedbywanie luk po usunięciu zęba może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych. Najczęstsze problemy to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Utrata nawet jednego zęba może spowodować m. in. nieodwracalne zmiany zgryzu. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na estetykę czyli m.in. skrzywienia zgryzu, idą odczuwalne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby tracą odporność na nacisk, przez co mogą zacząć się chwiać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego powinno się dbać o to, by jak najszybciej uzupełniać ubytki. Nie powinniśmy zapominać o regularnych kontrolach u dentysty.

Jak najlepiej uzupełnić ubytek?

  1. O protezach: wady i zalety

Współcześnie dysponujemy wieloma technikami uzupełniania ubytków. Dzisiejsze protezy ruchome znacząco różnią się od tych sprzed kilku dziesięcioleci pod względem wygody noszenia jak i sposobu wykonania. Do największych mocnych stron protez wyciąganych można zaliczyć przede wszystkim dostępność i relatywnie niską cenę w porównaniu z implantami. Osoby, których wybór padł na protezę ruchomą, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór spożywanych produktów oraz specjalne środki mocujące protezy. Warto także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Ważne jest stosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia protez. Wszyscy zdecydowani na wariant protezy tradycyjnej muszą się przygotować także na to, że umocowanie protezy na podniebieniu może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę tradycyjną należy wymieniać dosyć często- raz na pięć lat. Dotyczy to także nieco bardziej zaawansowanej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to niewyjmowana proteza przytwierdzana do zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza tradycyjna?

Ceny wahają się. Cena zależy od tego, jaki materiał chcemy wykorzystać. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Ważnym aspektem jest także to, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalne tabletki do czyszczenia , szczoteczkę do sztucznej szczęki, czy klej mocujący. Gdyby podliczyć wszystkie dodatkowe koszty utrzymania protezy, może się okazać, że pochłaniają nawet do 7-8 tysięcy rocznie! Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na implanty.

  1. Czy implanty zębowe są warte swojej ceny?

Z czego składa się implant zębowy? To najlepszy sposób uzupełniania ubytków. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest nieskomplikowany i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas zabiegu pacjent nie jest usypiany- stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. W zależności od ilości wstawianych implantów zabieg może potrwać od 20-60 min. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się powodzeniem a klienci są zadowoleni. Trwałość implantów jest ich kolejną zaletą- zabieg wykonujesz raz na całe życie. Raz założone implanty możemy mieć do końca życia, bez konieczności regularnej wymiany jak w przypadku protez tradycyjnych.

Bardzo ważną cechą implantów jest to, że nie wpływają one negatywnie na zęby w sąsiedztwie. Protezy ruchome często prowadzą do zaniku kości zębodołowych, co zniekształca szczękę, a także mogą powodować różnego rodzaju choroby jamy ustnej. Implanty zaś nie powodują wyżej wymienionych skutków ubocznych- są bezpieczne zarówno dla sąsiadującego uzębienia jak i dla kości wyrostka zębodołowego. Implanty stworzone są z materiałów bio-kompatybilnych. Dzięki temu organizm bardzo łatwo przyswaja wszczepy. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Jakie rodzaje implantów mamy do wyboru?

Jak wspominaliśmy wyżej, implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby każdy pacjent mógł cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego, implanty wykonuje się z najlepszych materiałów. Najczęściej używane zestawienia materiałów przy produkcji implantów to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. Wybrane przez nas materiały mają duże odbicie w kosztach protezy. Koszty implantów zębowych są dużo wyższe: cena za jeden implant to od ok. 2,5-3 tys. Jest to jednak jedyna wada tego typu protez.

Plusy i minusy protez i implantów.

Dla większości pacjentów najczęściej najważniejsza jest cena. Pod względem kosztów korzystniejsze są protezy tradycyjne. Niestety wymagają one dodatkowych wydatków związanych ze specjalistycznymi płynami czyszczącymi itp.. Regularna wymiana protezy na nową to także dodatkowy wydatek. Implanty natomiast, chociaż wiążą się z jednorazową, niemałą inwestycją, posłużą nam do końca życia. Nie wymagają jednak specjalistycznego traktowania, i doskonale integrują się z pozostałymi zębami.

Warto pamiętać,  że uzupełnianie ubytków jest konieczne. Współczesna protetyka oferuje wiele rozwiązań dla Twojej jamy ustnej. Warto więc zastanowić się nad tym, co jest najlepsze dla Twojego zdrowia.

Protetyka Bydgoszcz