Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Implanty Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
1 września, 2020

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Bazą trwałego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna oraz nie zniszczała zbyt szybko. By stworzyć solidny podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przystosowania to znaczy podbudowy, by uniknąć zapadania się, ale też najlepszych materiałów do wykonania podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, dlatego przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z najbardziej popularnych oraz niekosztownych materiałów, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy wykonać estetyczny podjazd, który stanie się zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dobranie formy bardzo ułatwia ułożenie kostki według ukształtowania terenu. Natomiast szeroka dostępność we właściwie większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie trzeba przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w momencie, gdy niezbędna była większa ilość kostek. Koszt kostki brukowej też można dobrać do do swojego budżetu ze względu na obszerną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki pogodowe, różnice temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a także jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także minusy. Największą niekorzyść pochodzi z pogody. Z uwagi na opady czy przesadne działanie słońca kostka brukowa może z upływem lat zmieniać kolor, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się między szczelinami oraz wyrastają, ujmująco wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może pochłaniać dużo czasu. Co więcej, żeby podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi zostać wykonany we właściwy sposób, co w wielu przypadkach naraża nas na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez bardzo dużo czasu. Co więcej dzięki zwyczajnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, który w interesujący sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są oceniane jako wyjątkowo eleganckie. Ważnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkową zaletę, w postaci braku zbierającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, lepiej wiedzieć, że znaczącą rolę utrzymuje tutaj ułożenie, by podjazd był trwały oraz by spełniał swoje funkcje przez wiele lat. Należy unikać pozostawiania obszernych przerw między nimi, z uwag na to należy rozłożyć je jak najbliżej jeden przy drugim, a przerwy zasypać mieszanką cementu i piasku. Nieodpowiednio rozmieszczony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się kałuż i zastoin. Dodatkowo naturalna nierówność kamienia powoduje, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy wykorzystaniu form lub stempli. Dzięki tej właściwości da się uzyskać ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie bez trudu możemy dostosować do wyglądu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne metody produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Podstawową zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość i wytrzymałość na niszczenie i warunki atmosferyczne. Bez problemu można utrzymać go w czystości, jednak w po zastosowaniu dekoracji, potrzebna będzie konserwacja, by beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Tak samo kostka brukowa, kamień i beton mają wady i zalety. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się głównie wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których liczy się lekkość mycia. Natomiast jeżeli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się elegancko, należy pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w 100 procentach.

Kostka brukowa Toruń