kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki na tarasie
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Czym są okna pasywne?
1 września, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową jest wykorzystywane, z uwagi na bardzo dobre cechy termoizolacyjne. Współcześnie oceniana jest jako jeden z lepszych wśród materiałów stosowanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz częściej pojawia się w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą wartością, dzięki której prześciga pozostałe materiały termoizolacyjne jest sposób nakładania. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, co sprawia, że doskonale przywiera i układa się w załamaniach i w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne trzeba przycinać i układać, czym ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozpylona pianka PUR posłuży na lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Są dwa typy pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie konstrukcją i atrybutami, z tego względu pasują do ocieplania innych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka używana jest zazwyczaj do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wnętrz. Doskonale sprawdzi się również w ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  pianka zamkniętokomórkowa przeznaczona jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR da się także rozłożyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Dodatkowo piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można natryskiem izolować różne, poprawnie przyszykowane powierzchnie, na przykład drewno lub elementy metalowe, a nawet blachę. Dobrze, żeby przed natryskiem przestrzeń została wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą techniką gwarantujemy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR utrzyma się na swoim miejscu. Natrysk pianki PUR powinniśmy zostawić profesjonalistom. Aby wykonać natrysk poprawnie potrzebne są sprzyjające warunki, np. optymalna wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę motywuje inność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest bardzo sprężysta. Pianka ta po wyschnięciu okazuje się półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie najlepiej chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarokomórkowa ma niską wagę (ok. 8-10 kg/m3), więc nie obciąża konstrukcji domu. Co do grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie hydrofobowa. Z tego względu często stosuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu staje się sztywna, przez co łatwiej ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR trzeba wiedzieć o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie słoneczne, dlatego niezbędna będzie dodatkowa ochrona. Co więcej zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, więc jest to materiał palny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa i szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu przestrzeni i formowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko stworzenia termicznych mostków. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje wiele czasu. W porównaniu do innych materiałów termoizolacyjnych to najszybsza technika ocieplenia domu. Pianka łatwo się układa i ekspresowo zastyga, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, dlatego trzyma się na wielu materiałach, a z upływem lat nie gubi przyczepności lub właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi objętości, co oznacza, że się nie zniekształca. Szczególnie ważne jest również to, że po poprawnej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych lub pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą w głównej mierze z jej właściwości. Za wadę możemy uznać niewielką odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, co oznacza, że pali się, choć jest samo gasnąca. Również w tej sytuacji da się zamontować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Zwykle jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, błędne przetworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.