ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Wentylacja klimatyzacjia i rekuperacja montaż i serwis Toruń
1 września, 2020

Okna energooszczędne

Podstwową zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która umożliwia redukowanie wydatków na ogrzewania. Tym wśród najistotniejszych elementów wskazujących na efektywność takiego typu budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. Czym różnią się one od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się głównie skuteczną izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach z reguły nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość wykazuje ten współczynnik tym lepsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien energooszczędnych wynosi około 88-120mm, a ich pakiety szybowe z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla wsparcia rezultatu w energooszczędnym budownictwie pasywnym stosowana jest też pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o konstrukcję ram okien pasywnych, przeważnie to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są typy okien pasywnych?

Wielką popularnością w budownictwie pasywnym wciąż odznaczają się pasywne okna PCV. Tego typu okna są wybierane ze względu na łatwy i szybki montaż, nietrudne zachowanie czystości i całkiem niską cenę. Aby jednak okna PCV były ocenione jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg posiadania sześciu wewnętrznych komór i załączenie potrzebnych uszczelek, które chronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są zwykle wybierane ze względu na elegancję i estetykę. Najczęściej, by stały się pasywne mają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Następnym typem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą spełniać określone wymogi, ale ich główną zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości izolacji termicznej, dlatego rzadziej wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy tworzone są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W takich łączonych oknach, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Mówiąc o oknach pasywnych zwyke kierujemy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Niska strata ciepła jest widoczną korzyścią pod względem do środków pieniężnych przeznaczanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz mieszkania. Niewielkie straty ciepła gwarantują zmniejszenie eksploatacji systemów cieplnych w zimie i klimatyzacji w trakcie lata. Za sprawą zastosowania okien pasywnych mniej zapłacimy za docieplenie domu albo wychładzanie powietrza w trakcie upałów. To oznacza, że o ile wydatek związany z założeniem okien pasywnych będzie większy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, oszczędności wynikające z wysokiej termoziolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną należy dodać też o dobrej akustycznej izolacji. Odpowiednio zainstalowane pasywne okna wydajnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Znaczącą zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV i opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i ochronę przed wilgocią i rozrostem pleśni i grzybów. Należy wskazać na zalety wynikające z budowy okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są odporne na rozbicie, jednak wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć nabywając pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty popierające jakość danego produktu. Najlepiej ocenić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, wielkość ramy czy surowiec, z którego będzie ono stworzone. Warto też pomyśleć nad dopasowaniem okuć i uszczelek, które mają duży wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również właściwą wentylację. Dzięki temu osiągniemy dopływ czystego powietrza i tym samym nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Nieprzydatne będą wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały i antywłamaniowe okucia, kiedy okno nie będzie wstawione w poprawny sposób. Warto w tym celu przemyśleć skorzystanie z usług profesjonalistę, który przeprowadzi montaż starannie. Nieprawidłowy montaż skutkuje tworzeniem się termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w poważnie zniży wartość pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że utraci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok dobrego montażu warto rozplanować usytuowanie okien w projekcie domu. Jeśli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych i czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Tak unikniemy przegrzania i potrzeby instalacji dodatkowej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.