fakty
Codzienna porcja wiadomości, informacji i faktów
24 lutego, 2017
Leczenie nadpotliwości Włocławek Zabiegi usuwające problem nadpotliwości Inowrocław Nadmierna potliwość
Skuteczne leczenie nadpotliwości
27 lutego, 2017

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Czym jest pianka poliuretanowa otwartokomórkowa?

W profesji budowlanej mamy możliwość zetknąć się z dwoma wariantami pianki PUR zamkniętokomórkową oraz z otwartymi komórkami. Piankę z zamkniętymi komórkami o gęstości mniej więcej 40 kg/metr sześcienny wykorzystuje się przede wszystkim do uszczelniania przed niekorzystnymi warunkami oraz wyciszania hali magazynowych, izolowania pokryć dachowych oraz stropodachów, jak również podczas budowania „chłodziarek”, a ściślej izb chłodniczych do składania owoców oraz warzyw. Piankę PUR o wyższej gęstości (60kg/metr sześcienny) używa się do termoizolacji połaci dachowych, stropodachów, połaci dachowych poziomych, umocnień, podłóg (jeśli posiadamy ogrzewanie podłogowe) oraz do rozdzielania przestrzeni, w jakich mamy do czynienia z silniejszym naciskiem. Natomiast piankę otwartokomórkową najlepiej zużyć do ocieplenia poddaszy, pokryć, posadzek oraz ścianek działowych wewnątrz domu, hangarów albo terenów fabrycznych.

Pianka otwartokomórkowa jest zbudowana z niezliczonych „odstępów”, a w rezultacie potrafi „oddychać”, czyli umożliwiać prawidłową wentylację wnętrza oraz wypuszczać nazbyt dużą dozę pary wodnej. Zapobiega występowaniu pleśni, zatem idealnie przydaje się do ocieplania poddaszy. Posiada nie tylko właściwości separujące, przekazujące parę wodną oraz wygłuszające. Jest szczególnie lekka, w ogóle nie obciąża bardzo struktury oraz mocuje się ją przy użyciu hydrodynamicznego natrysku. Można więc zabezpieczać nią pokrycia dachowe w jakimkolwiek prawdopodobnym kształcie – nawet te najbardziej zagmatwane. Jakie ma defekty? Tak naprawdę żadnych, o ile ktoś jej nie użyje do wycieplenia cokołów, do czego zupełnie się nie nadaje. Należy pamiętać, iż praktycznie w ogóle nie jest nieczuła na wpływ ognia.

Pianka z zalepionymi komórkami zapewnia najskuteczniejszą izolację i jest bardzo wytrzymała na czynniki atmosferyczne. Stosuje się ją zwłaszcza do uszczelniania cokołów, posadzek z ocieplaniem podłogowym oraz do ocieplenia poddaszy. Posiada minimum 90% hermetycznych otworów posiada konkretną lepkość, niską drożność oraz niezmiernie dużą nieczułość na zginanie. Doskonale sprawdzi się do izolowania konstelacji metalowych, rurociągów albo domów inwentarskich.

Która pianka PUR będzie najlepsza?

Wszystko jest uzależnione od tego, który moduł domu będziemy pokrywać izolacją. Pianka z otwartymi komórkami wymaga mniej produktu, a ostatecznie można liczyć na to, że – jest wyjątkowo oszczędna. Przelicznik izolacji jest trochę mniejszy, lecz pomimo to zabezpiecza ciepłotę w lokalu oraz jest doskonałą zaporą dla dźwięku. Jeśli planujemy ocieplić poddasze, to warto przemyśleć sobie jej montaż. Warto też mieć na uwadze, iż pozostaje w takiej sytuacji zatroszczyć się o wymuszony przepływ powietrza, żeby w ogóle nie skraplała się para wodna oraz nie powstała pleśń. Ogólnie powinniśmy kierować się wytyczną kompromisu pomiędzy zapłatą, przestrzenią, w której pianka zostanie zużytkowana i oporem termicznym. Na poddaszu pianka poliuretanowa musi mieć co najmniej 10 cm (z zalepionymi komórkami) lub 20 cm (z otwartymi komórkami), ażeby osiągała swoje zadanie.

Dobre strony pianki otwartokomórkowej: niesamowicie skuteczna izolacja w ciągu zimy, wspaniałe wychładzanie w letnich miesiącach, wyciszanie dźwięków, „oddychanie” przeciwdziałające skupianiu się oparów lub wilgoci, atrakcyjna cena, wydajność, efektywność i bezpieczeństwo, certyfikaty oraz atesty.

Dobre strony pianki zamkniętokomórkowej: wyjątkowo duża niewrażliwość na niesprzyjające warunki atmosferyczne, brak mostków cieplnych (świetna szczelność), surowiec niewrażliwy na wpływ ognia, właściwie nie obciążający konstrukcji, nieznaczny wskaźnik przekazywania ciepła, korzystna termoizolacja, duża hydroizolacja.

Pianka izolacyjna – sprawdzi się w obszarze, gdzie kolejne drogi nie staną na wysokości zadania

Pokrycia dachowe, jakie posiadają skomplikowane profile, nadzwyczaj ciężko jest ocieplić standardowymi metodami. Prezentują się one na pewno urzekająco, natomiast dla brygady budowlanej stanowią nie lada wyzwanie. Jeżeli postanawiamy ocieplenie poddasza, warto w miejsce wełny mineralnej, postawić rzeczywiście na piankę PUR (bezwarunkowo otwartokomórkową). To szczególnie dobra metoda ochraniania przed zimnem oraz izolowania przestrzeni o niesymetrycznych profilach, mianowicie z klinami na płaszczyznach połączeń belek. Dach musimy nieodwołalnie z wyprzedzeniem wyremontować, by izolowanie pianką posiadało jakikolwiek sens. Piankę możemy nakładać bezpośrednio na części metalowe lub dachówkę. Blacha w ogóle nie może mieć korozji, natomiast wszelakie dachówki muszą być nienaruszone. Przeprowadzenie zabezpieczenia pianką PUR jest o wiele szybsze niż w przypadku pozostałych artykułów, np. wełny mineralnej. Nie musimy obawiać się także momentalnej erozji, kurzenia, emitowania oparów i nadzwyczaj wolnego suszenia. Mamy gwarancję, że izolacja będzie efektywna przez masę lat, natomiast my zaoszczędzimy na ocieplaniu budynku.

Na co trzeba spojrzeć? Każda firma, która realizuje uszczelnianie pianką izolacyjną powinna w obszarze dokonywania usługi mieć wszelkie niezbędne druki, np. stosowne oznakowanie towaru bądź kartę techniczną produktu. Pracownicy muszą mieć na sobie odzież ochronną chroniącą w szczególności drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Dodatkowo muszą posiadać badania lekarskie (plus badania zezwalające na aktywność na wysokości – jeśli jest to potrzebne) oraz dokument po ukończonym kursie z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.