Darmowe ogłoszenia nieruchomości Zamki na sprzedaż Domy Lokale Mieszkania na sprzedaż
Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem mieszkania albo domu?
25 października, 2016
Depilacja laserowa - Depilacja laserem - Epilacja - Trwałe usuwanie owłosienia - Endomed Toruń
Depilacja laserowa – skuteczna metoda usuwania owłosienia
29 października, 2016

Pompy ciepła – cena

Pompy ciepła Pompy ciepła Toruń Pompy grzewcze Pompy cieplne

Pompy cieplne przynależą do urządzeń, które wykorzystują energię wypływającą z przyrody. Wymuszają ruch ciepła z gruntu, powietrza bądź wody. Pełen mechanizm ogrzewania lokalu przebiega zatem w całkiem nieskomplikowany sposób. Pompy cieplne posiadają rozległe zastosowanie w budynkach mieszkalnych, schładzania pomieszczeń, chłodnictwie, przemyśle spożywczym, nagrzewaniu budynków i ocieplaniu wody do codziennego użytku. Obecnie są najbardziej zaawansowanymi urządzeniami mieszającymi funkcję ocieplania oraz ochładzania.

Podstawowe informacje o pompach ciepła

Pompy grzewcze pobierają energię m. in. z wiatru, opadów, a nawet fal morskich oraz przesyłają ją do zespołu grzewczego budynku, przykładowo. ogrzewania podłogowego. Kwalifikuje się je ze względu na dwa fundamentalne kryteria: typ dolnego źródła ciepła i sposób podnoszenia ciepłoty oraz ciśnienia. Pompy ciepła, które zdobywają moc z dolnego źródła ciepła dzieli się na: powietrzno – wodne, wodno – wodne, solankowo – wodne oraz pompy korzystające z parowania bezpośredniego i wody. Biorąc pod uwagę następne kryterium, wyróżnia się pompy sprężarkowe, sorpcyjne (absorpcyjne oraz adsorpcyjne) i Vuilleumiera. Potrafią działać w zespole monowalentnym i biwalentnym, czyli jako pojedyncze źródło grzewcze w budynku lub w powiązaniu z kolejnym źródłem, przykładowo. kotłem wskazanego typu. Pompa ciepła monowalentna pokrywa w pełni zapotrzebowanie na ciepło, przykładowo. dużego domu jednorodzinnego, lecz należy dobrze sformułować plan dystrybucji energii. W przypadku układu równoległego znacząca jest temperatura na zewnątrz i obciążenie pompy. W sytuacji, gdy ten drugi czynnik jest za wysoki, regulator pompy uruchamia opcjonalne urządzenie do wytwarzania ciepła. Zespół alternatywny polega na tym, że decydująca pompa ciepła będzie ogrzewała albo chłodziła wnętrza jedynie do ustalonej temperatury. Dogrzewanie spada przykładowo. na kocioł olejowo – gazowy. Ów rodzaj ocieplania sprawdzi się dobrze w domach z grzejnikami.

Czy warto zainwestować w gruntową pompę ciepła?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na który rodzaj pompy ciepła się zdecydujemy. W internecie można znaleźć o nich niemało informacji, np. wpisując w jakąkolwiek wyszukiwarkę słowa „Pompy ciepła Toruń” albo „Pompa ciepła cena”. Pompa grzewcza opierająca się na systemie woda – woda ma dwa nadrzędne elementy: studnię poboru i studnię zrzutową. Jej pozytywnymi właściwościami są: niewielka deformacja terenu, nikłe uzależnienie od czynników pogodowych, stabilność ciepłoty źródła przez pełny rok, dość małe koszty inwestycji przy funkcjonujących zapasach wodnych, duży współczynnik efektywności. Pompa cieplna gruntowa posiada jednakże dosyć wysokie wymagania co do jakości pobieranej wody (twardość, zawartość manganu oraz żelaza), spore koszty postawienia studni, pompa głębinowa czuła na awarie, okres wykorzystywania maksymalnie do 20 lat, poprowadzenie badań produktywności studni (dla przekraczających 30 m, należy otrzymać zezwolenie wodno – prawne. Ponadto w sytuacji, jeśli woda głębinowa jest „uciążliwa chemicznie”, należy uzbroić pompę w optymalny układ filtrów (zaś to wytwarza następne koszty).

Może jednak zamontować pompę ciepła solanka – woda?

Pompa solanka – woda najczęściej jest połączona z kolektorem gruntowym, przez który przepływa solanka. To naturalnie on przejmuje ciepło z dolnego źródła grzewczego. Solanka pochodzi z roztworu glikolu, nietwardniejącego w nawet bardzo niskich temperaturach. Powszechnie stosuje się trzy typy kolektora: kolektor płaski, spiralny albo prostopadły (mianowicie sonda głębinowa).

  • Kolektor poziomy wytwarza się z osobnych rurek polietylenowych, które umieszcza się na głębokości 1,5 do 2 metrów. Jego trwałość jest uzależniona od typu ziemi. Im bardziej wilgna i gliniasta, tym więcej dostarczy ciepła. Odmiennym źródłem ciepła może być jezioro albo staw.
  • Kolektor spiralny funkcjonuje na zbliżonych zasadach. Poszczególne jego podzespoły mają formę zakręconych zwojów. Kładzie się je w dołach o długości od 15 do 20 metrów.

Kluczową zaletą kolektorów poziomych jest niewielki koszt inwestycji oraz łatwość wykonania. Negatywnymi stronami natomiast: brak możliwości sadzania drzew nad kolektorem, zasłaniania gleby nad nim przykładowo asfaltem czy kostką brukową, obniżenie czasu wegetacji roślin znajdujących się ponad nim, zajmowanie dużej powierzchni, większe koszty pompowania glikolu. Jeśli nie można przyłączyć kolektora płaskiego, wówczas trzeba zastanowić się nad sondą głębinową. Jej części posiadają kształt pociągłej litery „U” oraz mogą znajdować się od 30 do 150 metrów pod warstwą ziemi. Przewagą tego wyjścia jest uniezależnienie od warunków pogodowych, wysoka wydajność, znikomy poziom destrukcji terenu, niższe koszty tłoczenia glikolu oraz opory hydrauliczne. Niestety nie można obejść się bez fachowego sprzętu oraz uprawnień wodno – prawnych.

Inne rozwiązanie – sorpcyjna pompa ciepła

Mechanizm sorpcji to inaczej zaabsorbowanie przez pewną ciecz drugiej cieczy czy gazu. Kiedy zaopatrujemy się wodę mineralną z CO2, to po odkręceniu uwolniony zostaje dwutlenek węgla. Przed usunięciem zakrętki z butelki był on w niej po prostu rozpuszczony. Jeżeli chodzi o pompy grzewcze sorpcyjne, współczesne można trafić na dwa rodzaje – absorpcyjne i adsorpcyjne. Pierwsze wykorzystują niskociśnieniową parę, która przejmowana jest przez, przykładowo wodę i przy tym wygenerowane zostaje ciepło. Drugie są dzisiaj na etapie eksperymentów jeśli chodzi o używanie ich do nagrzewania budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Od dłuższego czasu wprowadza się je jako maszyny chłodnicze o szczególnie dużej mocy. By maszyny cieplne sorpcyjne pracowały, muszą zasadzać się na układzie próżniowym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w link – Pompy ciepła Toruń