Notariusz Akty notarialne Testamenty Taksa notarialna
Kancelaria notarialna – rodzaje aktów notarialnych oraz opłaty
24 października, 2016
Pompy ciepła Pompy ciepła Toruń Pompy grzewcze Pompy cieplne
Pompy ciepła – cena
29 października, 2016

Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem mieszkania albo domu?

Darmowe ogłoszenia nieruchomości Zamki na sprzedaż Domy Lokale Mieszkania na sprzedaż

Rynek pierwotny i wtórny – co wybrać?

Aktualnie mamy do wyboru dwie drogi nabycia mieszkania bądź budynku: na rynku pierwotnym (a mianowicie od inwestora) oraz wtórnym (od osoby prywatnej, biura nieruchomości czy spółdzielni lokalowej). W pierwszym przypadku nie możemy bezpośrednio ustalić za co płacimy, bowiem nieruchomość ma dopiero zaistnieć. Na rynku wtórnym – znajdujemy gotowe mieszkanie, w którym ktoś wcześniej już był oraz teraz planuje je spieniężyć. Spotykając się z developerem lub badając mieszkanie u osoby prywatnej trzeba być niezwykle ostrożnym. Najlepiej zabrać ze sobą notatnik i ołówek oraz notować w nim każdy najsubtelniejszy detal. Trafnym planem jest wzięcie aparatu fotograficznego i taśmy mierniczej. Po sporej ilości spotkań będzie można ponownie gruntownie przestudiować wszelkie za oraz przeciw, m in. sięgając do swoich zapisków oraz fotografii. Wnioskując: mieszkania od developera nierzadko w ogóle nie zobaczymy osobiście, ale wyłącznie „na papierze”. Z kolei na rynku wtórnym możemy natknąć się klatkę schodową pełną graffiti, mocno zniszczoną oraz hałaśliwą windę lub wilgoć na suficie. Nawet jeżeli wpisaliśmy w google m in. zwroty „darmowe ogłoszenia nieruchomości” bądź „zamki na sprzedaż i pojawiły się same nakłaniające do kupna fotografie i komentarze – bądźmy ostrożni! Jak zapobiec tego typu problemom i zakupić właściwą nieruchomość?

Kupujemy nowy dom – o czym musimy wiedzieć?

W możliwościach prawdopodobnie będziemy mogli wybierać, ale jak odszukać rzetelnego developera i „nie stracić” pieniędzy? Zanim zdecydujemy się spotkać z dowolnym developerem, powinniśmy wnikliwie przyjrzeć się propozycjom funkcjonującym na rynku. Po pierwsze będziemy dokładnie znali przedział cenowy za ustalony metraż oraz lokalizację, po drugie – obliczymy ile w danej chwili możemy przeznaczyć na inwestycję. Następnym ruchem jest wizytacja w banku oraz określenie naszej zdolności kredytowej. Zakup domu czy apartamentu to niełatwa decyzja, której dobre i złe rezultaty będziemy odczuwać przez bardzo długi czas. Trzeba ponadto wspomnieć, że mieszkanie dostaniemy w formie surowej, co znaczy, iż na nas – zatem Kupujących – będzie ciążyła odpowiedzialność za jego skończenie. Kapitał przeznaczony na wykup nieruchomości najlepiej rozbić na trzy części: wkład własny, kupno mieszkania i rezerwy na jego dokończenie. Gdy szybko obejrzymy darmowe ogłoszenia nieruchomości i umówimy się z wyszukanym developerem, należy kolejno zwrócić uwagę na: 1) dobrze sprecyzowane zapisy w umowie developerskiej, która musi ujmować jak najwięcej konkretnych informacji – szkiców, ścisłych opisów i schematów, 2) szkice i plany prac traktujące o wykończeniu apartamentu np. instalacji elektrycznej, odprowadzania ścieków przyłączy wodnych, 3) sprawdzamy konkretnie, gdzie ma powstać dom, np. czy w otoczeniu jest jezioro, las, ścieżki spacerowe, wygodny dojazd, komunikacja publiczna, sklepy, zaś nie wysypisko odpadów czy zakład przemysłowy, 4) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, m in. czy naprzeciw Twojego nowoczesnego apartamentu nie zostanie wybudowana obwodnica, 5) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, inaczej staranne zagospodarowanie całej gminy. Należałoby zweryfikować rozkład odwodnienia gruntu i rzędne wysokościowe, innymi słowy: czy oglądana nieruchomość nie stoi w tak niskim położeniu, w którym nawałnica może zalać nasz dobytek. Przed zatwierdzeniem umowy developer musi bezwzględnie pokazać Kartę Standardów Materiałowych i Wyposażenia Technicznego Lokalu. Oprócz decyzji o pozwoleniu na budowę powinniśmy zaznajomić się z planem budowlanym oraz wykonawczym. Umowę zawieramy tylko u notariusza.

Czy klatka schodowa zachęca do wejścia, a sąsiedzi są mili?

W sieci jest mnóstwo ogłoszeń dotyczących sprzedaży domu od osób indywidualnych, spółdzielni mieszkaniowych i przedstawicieli. Apartamenty, domy oraz zamki na sprzedaż, których fotografie oraz opisy możemy przyuważyć w gazetach z ogłoszeniami, powinniśmy sami starannie sprawdzić. W zeszycie, który bierzemy ze sobą, spisujemy wszelkie ważne informacje: rok zakończenia budowy posiadłości, adres, kontakt telefoniczny do właściciela, piętro (dotyczy tylko mieszkania), wielkość lokalu, forma własności (m in. pełna własność), cena wywoławcza. Kiedy jesteśmy dotąd na zewnątrz warto przyjrzeć się okolicy i ustalić czy jest postój (podziemny, wewnętrzny, garaż), domofon albo videodomofon, ładna klatka schodowa (a nie porysowana przez „pseudoartystów”, ponieważ niełatwo będzie sprzedać lokal), współczesna, ładna i cicha winda. W czasie oględzin już w środku zwrócimy uwagę na wygląd okien (odnowienie będzie nas niemało kosztować), na co one wychodzą (na szosę, podwórko), stan drzwi (zarówno do klatki schodowej, jak i do apartamentu), w jaki sposób zbudowana jest podłoga (parkiet, płytki PCV, deski drewniane) i czy jest w zadowalającym stanie, ściany i sufit (na których mogą być widoczne gołym okiem oznaki wilgoci, a nawet grzyb, co ponownie narazi nas na znaczne koszty remontu), wyposażenie łazienki oraz kuchni (wygląd zlewów, kabiny prysznicowej, wanny, toalety, umywalek). Jeżeli dostrzeżemy karaluchy lub rybiki, to ów fakt na pewno nie mówi dobrze o lokalu. Co istotne – powinniśmy obserwować sąsiadów (zwłaszcza ich wiek), czy nieruchomość jest odsprzedawana z wyposażeniem oraz ile liczą opłaty, tj. czynsz, podatek od nieruchomości, fundusz remontowy, opłata za grunt.

Więcej informacji znajduje się pod tym linkiem – Zamki na sprzedaż