Kursy i szkolenia na kierowców pojazdów uprzywilejowanych kurs dla konwojentów szkolenia podstawowe dla kierowców karetek
Kursy dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych
15 lutego, 2017
Dietetyk Grudziądz Skuteczne odchudzanie Zdrowa i zbilansowana dieta Dietetyk mobilny
Usługi najlepszego dietetyka
18 lutego, 2017

Siatka przeciw kretom siatka rabatowa

siatka na krety siatka przeciwko kretom siatka rabatowa

Co zrobić, by krety nie dewastowały naszego trawnika?

Krety to przyjazne oraz pożyteczne zwierzęta, które odżywiają się insektami. U nas te drobne ssaki są pod częściową ochroną. Mimo, iż absolutnie nie zjadają roślin, są solidnym nieszczęściem ogrodników. Krety z wykorzystaniem specjalnie dostosowanych łap potrafią w przeciągu tylko 1 godziny zrobić podkop o długości od 12 do 15 metrów. Jeden kret powszechnie jest „właścicielem” tuneli o łącznej długości do 1 kilometra. Podczas łapania jedzenia, czyli na przykład pierścienic, pustoszą korzonki roślin, a często całe trawniki. Nad trawnikiem „wybucha” charakterystyczny kopiec, natomiast pod pokrywą ziemi (od 20 do 50 metrów) – mnogie pasaże. W ciągu paru dni jeden kret ma możliwość całkowicie zrujnować naszą przydomową bądź działkową roślinność. Jakie są skuteczne metody na uchronienie trawników przed inwazją kretów?

Po pierwsze – sposoby odwodzące, jakie mają na celu wypłoszenie tych istot z określonego terenu. Krety w ogóle nie widzą, jednak mają wyjątkowo sprawnie rozwinięty słuch i węch. Dzięki odstraszaczom wibracyjnym, akustycznym oraz wibracyjno – akustycznym mamy szansę łatwo je usunąć.

Po drugie – zasadzki na krety. Trzeba nadmienić, że w żadnym przypadku nie możemy tym zwierzętom robić żadnej krzywdy! Schwytany w zasadzce krecik musi zostać wypuszczony na wolność.

Po trzecie – a właściwie najważniejsze – siatka przeciw kretom. Jest ona pewną przeszkodą dla tychże istot, zwyczajnie – nie do przekopania.

Czy warto kupić siatkę na krety?

Obecnie markety ogrodnicze proponują siatki wykonane z metalu oraz z materiału syntetycznego. Te pierwsze zostały uformowane z ocynkowanej stali oraz oprócz tego powleczone surowcem syntetycznym (ażeby w ogóle nie korodowały), drugie – są wyprodukowane z tworzywa sztucznego wyjątkowo wytrzymałego na działanie złych czynników. Jeśli kupujemy siatkę na krety o rzadszych oczkach, to ustrzeże ona nasz skwerek jedynie przed tymi zwierzętami. Ściślejsza jest wspaniałym sposobem nie tylko na krety, ale również na nornice. Dlaczego siatka jest efektywniejsza niż pozostałe strategie? Tamte drogi zakładają, iż krety aktualnie są pod naszym trawnikiem oraz można je albo wystraszyć albo schwytać. Co gorsza taka wojna może istnieć latami, bowiem zwykle krety za wyżywieniem zawracają w znane sobie siedliska. Siatka na krety ma ochraniać cały zieleniec przed przeszyciem się kreta na zewnątrz i stworzeniem przez niego „kretowiny”. Jeśli zwierzę tego nie poczyni, ominie dane miejsce w poszukiwaniu takiego, gdzie swobodnie będzie mógł się „przekopać”. Jaka jest przyczyna? Kretowiny są co parę godzin patrolowane w poszukiwaniu zagrożenia, inaczej mięsożerców. Rozłożenie takiej siatki wymaga niemałego nakładu pracy. Zdecydowanie nie jest to zadanie na parę chwil, jednakże wyniki są długotrwałe, natomiast flora w parku – ochronione!

Którą siatkę na krety wybrać?

W trakcie nabycia powinniśmy kierować się wieloma parametrami siatki, która ma ochronić nasz skwerek przed miniaturowymi szkodnikami: jakością wyrobu, z jakiego została wytworzona, wielkością oczek, rozległością siatki oraz taktyką przyczepiania. Siatka powinna być dość gruba, aby kret jej praktycznie w ogóle nie zniszczył, natomiast „dziurki” powinny mieć odpowiednią wielkość, mianowicie od 10 mm do 16 mm. Siatki, jakie można odszukać w supermarketach ogrodniczych mają tolerancyjność +/- 2mm. Jeśli oczka będą drobniejsze niż 8 mm, wówczas może to stanowić duży kłopot dla układu korzeniowego murawy. Rozległość siatki musimy przystosować do typu skweru. Im węższa, tym więcej trzeba będzie stworzyć fałd. Jeśli gleba jest twarda, należy zastosować szpilki wykonane z metalu; jeżeli jest niepewna – możemy spokojnie zamontować plastikowe. Kołki porządnie się zachowują, jednakże kiepsko się je wciska.

Jak ułożyć siatkę przeciw kretom?

Całość zależy od tego, czy posiadamy obecnie utworzony i „odchowany” ogródek czy dopiero go przygotowujemy. W drugim przypadku jest dużo lepiej. Siatkę kładziemy najzwyczajniej w świecie 10 cm niżej trawnika i 30 cm poniżej rabat. Trzeba ją położyć z nakładem obejmującym 10 cm po obu bokach. Za pomocą profesjonalnych kołków oraz kotwic mamy szansę siatkę położyć na pochyłym obszarze. Powinniśmy nadmienić, że układ komputerowego podlewania musi znaleźć się pod plecionką. Jeśli posiadamy aktualnie przepiękny skwerek, wtedy musimy wybrać pomiędzy:

  • Odręcznym ściągnięciem murawy, ułożeniem siatki i znowu układaniem darni
  • Zainstalowaniem siatki stojącej – wkopuje się ją na głębokość prawie 70-80 cm. Nad glebą powinien wystawać mniej więcej 20 cm kawałeczek. Może trafić się, że jeden zdecydowany kret podkopie się pod nią i odnajdzie się w naszym ogrodzie.

Jeżeli zmierzamy do tego, aby zapewnić pełną troskę swym rabatom, grządkom oraz nasadzeniom, obowiązkowo zdecydujmy się na profesjonalną siatkę rabatową, jaka uratuje je przed wszelakimi stworzeniami, m.in. domowymi oraz na siatkę na krety umieszczaną poziomo. Pamiętajmy, iż siatka powinna być niezmiernie mocna, więc taka, jakiej przenigdy nie zniszczą nie tylko krety. Jeżeli planujesz zdobyć o wiele więcej danych o przedstawionych siatkach, wejdź w ten link – Siatka na krety