Montaż klimatyzacji w Toruniu
29 stycznia, 2021
Rekuperacja i klimatyzacja – czym się różnią ?
2 lutego, 2021

W jaki sposób samodzielnie przygotować witrynę WWW na WordPressie?

Samodzielne tworzenie witryny na WordPressie może sprawiać wrażenie, że jest trudne, ale nawet z znikomymi zdolnościami programistycznymi jest całkowicie dostępne, ze względu na dużą liczbę dostępnych narzędzi, upraszczający pełen proces twórczy. Wiele lat temu na początku WordPress częściej kojarzony był z platformą blogową niż w formie bazy, na której da się przygotować fachową witrynę WWW. Ze względu na to bazowe funkcje skierowane były na budowanie postów z bloga. Teraz wielka grupa osób tworzących  profesjonalne witryny wciąż korzysta z opcji publikowania treści: nowości, porad, wskazówek, recenzji dostosowanych do specyfiki danej strony. Przeważnie wpisy są wydzielone do przeznaczonej do tego zakładki, gdzie systematycznie ukazują się kolejne posty. Natomiast pozostałą część pełnej witryny zajmują podstrony z treścią, która przeważnie przez dłuższy okres zostaje taka sama. Na tych podstronach często wstawiane są opisy usług, personelu, sukcesów, certyfikatów i na przykład cenniki. Aby te wszystkie elementy mogły być stworzone bez fachowej wiedzy niezbędny będzie page builder, a więc edytor za pomocą którego stworzymy poszczególne elementy wizualne i tekstowe, jakie pojawią się na stronie.

Podstawowy edytor wizualny na WordPressie

Podstawowy wizualny edytor jest elementem dodanym w WordPressie już w chwili rozpoczęcia pracy. Bardziej zaawansowane są dostępne dzięki wtyczkom dodawanym do administracyjnego kokpitu. Idea wizualnego edytora na WordPressie polega na dodawaniu nowych elementów do witryny przez wybór potrzebnego, po czym przesunięcie go (metodą przeciągnij oraz upuść) w wybrane miejsce. Podstawowy wizualny edytor na WordPressie oferuje w większości podobne opcje zarówno przy budowaniu głównej strony, podstron, a także wpisów. Cały proces tworzenia polega na wybraniu bloku, uzupełnienia go tekstem bądź grafiką, a następnie dopasowaniem do siebie kolejnych bloków. Tą metodą można wstawiać między innymi nagłówki , listy, akapity, cytaty, pliki. Każdy z tych elementów da się grupować, układać w kolumnach, wciskać między separatory i odstępy. Co więcej nawet podstawowy wizualny edytor umożliwia dodawanie własnych kodów HTML, widżetów (takich jak kategorie, kalendarz, tagi), czy odnośników do portali społecznościowych (np. facebook, instagram, ). Nie wymaga to żadnych umiejętności programistycznych. Dodajemy obrazy, treść, widżety itp. określamy ich rozmiar, pogrubienie, kolory, a edytor samoistnie koduje. Przy edycji wpisów zapewnione są dodatkowe opcje, gdzie da się ustawić datę umieszczenia wpisu, dobrać mu wybraną kategorię, a nawet tagi oraz dodawać wyróżniające zdjęcie, które zostanie okładką danego postu.

WordPressowe wtyczki edytorów wizualnych

Szczególną zaletą WordPressa jest dostęp do podłączania wtyczek, które w szczególny sposób wspierają projektowanie witryny WWW. To nie tylko zbiór dodatków, co pozwala na zamieszczanie rozbudowanych funkcji jak na przykład formularze, harmonogramy czy szczegółowe tabele. Pośród różnych wtyczek oferujących pojedyncze zaawansowane elementy są także w pełni rozwinięte edytory wizualne, wzbogacone o szerszą liczbę opcji. Wtyczki mogą być płatne oraz darmowe, przy czym te płatne są szczególnie rozwinięte. Co więcej istnieją szablony, które posiadają w pakiecie dojście do konkretnej wtyczki edytora. Tego rodzaju dodatek jest w takiej sytuacji w pewnym stopniu ograniczony, ale jego cena wliczy się w koszcie szablonu.

Muffin Builder

Szablonem, mieszczącym w sobie zaawansowany wizualny edytor jest szablon BeTheme stworzony przez Muffingroup. Podłączony wewnątrz Muffin Builder gwarantuje wielki zakres opcji, połączonych z budową oraz rozmieszczeniem zawartości na stronie. Ten edytor wizualny w łatwy sposób pomoże stworzyć fachową oraz interesującą witrynę WWW tak samo dla firmy, a także pełnego treści bloga. Za sprawą opcji ustawiania różnych elementów od grafik, przez teksty po funkcjonalne dodatki w kolumnach i podsekcjach o wybranych formatach, bez trudu stworzysz ciekawą witrynę WWW dopasowaną do potrzeb.

Elementor

Podstawową zaletą Elementora jest to, że w przeciwieństwie do podstawowego edytora wizualnego WordPressa i Muffin Buildera, każdy z elementów da się umieszczać, poprawiać z widokiem witryny. Przy tamtych efekt jest widoczny dopiero po zapisaniu dodanych poszczególnych okien w edycji witryny. Elementor pracuje z widokiem w czasie rzeczywistym. Ma wbudowanych sporo opcji do co wszystkich elementów i ich opcji. W praktyce niemal każdy element może być bez przeszkód edytowany oraz ustawiony według upodobania modyfikując kolory, rozmiary, czcionki oraz na przykład rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder uznany jest jako jeden z najlepszych oraz często aplikowanych wtyczek do budowania stron internetowych. Podobnie jak Elementor pracuje na stronie w czasie rzeczywistym. To w dużym stopniu ułatwia budowanie i jest niezwykle wygodne. O ile Beaver Builder posiada dużo rozbudowanych opcji, z których korzystanie nie sprawia trudności, czasami skrypt potrzebuje momentu na wczytanie danych, przez co wprowadzane zmiany pojawiają się z niewielkim opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia projektowanie stron internetowych, dzięki metodzie przeciągania oraz upuszczania elementów. Projektowanie w czasie rzeczywistym i wielka ilość opcji zmieniania stylów i treści sprawia, że jest znacznie bardziej docenianą wtyczką do edycji. Jednym z ciekawych elementów Divi, jest zachowanie pełnej historii edycji, dzięki czemu łatwo cofnąć się do wcześniejszego momentu oraz rozpocząć edytowanie na nowo.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery to jeden z najwcześniejszych wizualnych edytorów, ze względu na co zwykle jest dołączany do niektórych szablonów w pakiecie. Przez wiele lat był poprawiany dlatego teraz posiada bardzo dużo przydatnych opcji, które pozwolą stworzyć profesjonalną stronę. Rozbudowane możliwości wpływają niestety na wydajność, ze względu na co niekiedy jest bardzo powolny. Mimo to jest prosty we współpracy oraz stosunkowo tani.

Strony www Toruń