Montaż klimatyzacji w Toruniu
29 stycznia, 2021
Rekuperacja i klimatyzacja – czym się różnią ?
2 lutego, 2021

W jaki sposób samemu stworzyć witrynę internetową na WordPressie?

Samodzielne przygotowywanie witryny na WordPressie może sprawiać wrażenie, że jest skomplikowane, ale nawet z praktycznie zerowymi zdolnościami programistycznymi jest absolutnie dostępne, ze względu na dużą ilość dostępnych narzędzi, ułatwiający całkowity proces twórczy. Na samym początku WordPress bardziej uznawany był za platformę blogową niż w formie bazy, gdzie można stworzyć fachową witrynę internetową. Ze względu na to bazowe opcje zorientowane były na tworzenie blogowych postów. Obecnie mnóstwo osób tworzących  profesjonalne witryny wciąż korzysta z opcji dodawania treści: nowości, porad, wskazówek, recenzji dostosowanych do charakteru danej strony. Przeważnie wpisy są wydzielone do przeznaczonej do tego zakładki, w której systematycznie wstawiane są nowe posty. Natomiast większą część pełnej witryny zajmują podstrony wypełnione treścią, która zazwyczaj przez długi okres jest taka sama. Na tych podstronach głównie dodawane są opisy personelu, usług, osiągnięć, dyplomów i np. cenniki. Aby te poszczególne elementy mogły powstać bez specjalistycznej wiedzy konieczny będzie page builder, czyli edytor dzięki któremu utworzymy wszystkie elementy wizualne i tekstowe, jakie znajdą się na witrynie.

Bazowy edytor wizualny na WordPressie

Bazowy edytor wizualny jest elementem wbudowanym w WordPressie już w chwili przygotowania się do pracy. Znacznie bardziej zaawansowane są zarządzane przez wtyczki instalowane do kokpitu administracyjnego. Idea edytora wizualnego na WordPressie polega na dołączaniu kolejnych elementów do witryny WWW poprzez selekcję najbardziej dopasowanego, a następnie przeciągnięcie go (metodą przesuń i upuść) w wybrane miejsce. Bazowy edytor wizualny na WordPressie zawiera dość zbliżone opcje zarówno przy tworzeniu głównej strony, podstron, jak i wpisów. Cały proces tworzenia polega na selekcji danego bloku, uzupełnienia go tekstem bądź grafiką, a potem dostosowaniem do siebie poszczególnych bloków. Tą metodą można ustawiać na przykład nagłówki , akapity, listy, cytaty, pliki. Każdy z tych elementów można szeregować, układać w kolumnach, układać dodając odstępy i separatory. Co więcej nawet podstawowy edytor wizualny umożliwia dodawanie samodzielnie kodów HTML, widżetów (takich jak tagi, kategorie, kalendarz), czy odnośników do portali społecznościowych (np. instagram, facebook, ). Nie wymaga to żadnych umiejętności programistycznych. Dodajemy treść, obrazy, widżety itp. ustawiamy ich wielkość, kolory, pogrubienie, a edytor wizualny samodzielnie koduje. Przy edycji wpisów możliwe są dodatkowe opcje, w których można dobrać datę umieszczenia wpisu, przypisać mu właściwą kategorię, a także tagi oraz dodawać wyróżniające zdjęcie, jakie będzie okładką konkretnego postu.

WordPressowe wtyczki edytorów wizualnych

Dużą zaletą samego WordPressa jest możliwość dodawania wtyczek, jakie w znaczny sposób wspomagają budowanie witryny WWW. To nie tylko baza dodatków, co pozwala na dodawanie ponadpodstawowych elementów jak np. harmonogramy, formularze albo rozbudowane tabele. Pośród różnych wtyczek odpowiadających za pojedyncze zaawansowane elementy są także całkowicie rozwinięte wizualne edytory, uzupełnione o większą ilość możliwości. Wtyczki są darmowe i płatne, gdzie wersje płatne są najbardziej zaawansowane. Co więcej istnieją szablony, które zawierają w pakiecie dostęp do konkretnej wtyczki edytora. Tego rodzaju dodatek jest wtedy w pewnym stopniu ograniczony, ale jego koszt zawrze się w cenie szablonu.

Muffin Builder

Wśród szablonów tym, mieszczącym w sobie rozwinięty edytor wizualny jest BeTheme wykonany przez Muffingroup. Podłączony do niego Muffin Builder gwarantuje wielki zasięg opcji, związanych z dodaweniem i ustawieniem elementów na witrynie. Ten edytor w szybki sposób pomoże przygotować fachową i atrakcyjną witrynę internetową na równi dla biznesu, jak i pełnego treści bloga. Dzięki możliwości wstawiania wielu elementów od tekstów, przez grafiki, po funkcjonalne dodatki w kolumnach i podsekcjach o wybranych rozmiarach, bez przeszkód zaprojektujesz funkcjonalną witrynę internetową dopasowaną do Twoich potrzeb.

Elementor

Bazową zaletą Elementora można uznać to, że w odróżnieniu od najprostszego wizualnego edytora WordPressa i Muffin Buildera, wszystkie elementy można umieszczać, edytować bezpośrednio z widokiem witryny. Przy tamtych rezultat jest widzialny dopiero po potwierdzeniu wpisanych wszystkich okien w edycji witryny. Elementor pracuje bezpośrednio z Podglądem w czasie rzeczywistym. Ma wbudowanych wiele opcji do co wszystkich elementów i ich opcji. Właściwie prawie każdy element można bez przeszkód zamieniony i ułożony według upodobania dopasowując rozmiary, kolory, czcionki albo np. rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder uznany jest jako jeden z najpopularniejszych i często stosowanych wtyczek do tworzenia witryn WWW. Podobnie jak w przypadku Elementora pracuje bezpośrednio na podglądzie zawartości strony w czasie rzeczywistym. To w dużym stopniu ułatwia pracę i jest niezwykle wygodne. O ile Beaver Builder ma bardzo dużo zaawansowanych opcji, których obsługa nie jest trudna, czasami skrypt wymaga momentu na aktualizację danych, z powodu czego wprowadzane zmiany pojawiają się z niewielkim opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia budowanie witryn WWW, dzięki metodzie wskazywania i dodawania elementów. Praca w czasie rzeczywistym i wielka ilość opcji zmieniania stylów i treści sprawia, że jest co raz bardziej polecaną wtyczką do edycji. Jednym z ważnych elementów Divi, jest zapisanie pełnej historii edycji, dlatego łatwo cofnąć się do wcześniejszego momentu i podjąć edytowanie od początku.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery to jeden z najwcześniejszych wizualnych edytorów, ze względu na co często jest stanowi pakiet wybranych szablonów. Przez wiele lat był aktualizowany do tego stopnia, że zawiera wiele wartościowych opcji, jakie pomogą zbudować profesjonalną stronę. Rozbudowane możliwości oddziałują niestety na wydajność, przez co momentami jest bardzo powolny. Pomimo tego jest łatwy we współpracy i całkiem tani.

Tworzenie stron Toruń