Pozycjonowanie lokalne Toruń - marketing intenretowy w mapach
Pozycjonowanie lokalne stron
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Klimatyzacja Bydgoszcz
2 września, 2020

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej także zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają najtrudniejsze przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to też leczenia długotrwałych stanów zapalnych oraz wyrywania zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres pracy, ale to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się leczeniem tylko w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, a zatem jest szerszym pojęciem.

KTO TO JEST CHIRURG SZCZĘKOWY?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Zniekształcenie twarzy w wyniku nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęstszych dolegliwości, którymi zajmuje się chirurgia szczękowa. Zniekształcenie twarzoczaszki może również nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może również poprawić estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy przestają rosnąć, lecz nie przebijają się przez błonę śluzową albo kształcą się wewnątrz kości. Powoduje to groźny stan zapalny, mogą też wypierać pobliskie zęby w niewłaściwe, co wiąże się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stan zapalny, guz lub torbiel w jamie ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel wytworzy się w trudno dostępnym położeniu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg również pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości szczęki

Do złamań może dojść w wyniku wypadku, mocnego uderzenia czy urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w znieczuleniu miejscowym. W poważnych przypadkach aplikuje się znieczulenie ogólne. W obszarze złamania zwykle umieszczane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one rozmaite kształty, ze względu na możliwość wyginania ich do właściwego kształtu, dla uszkodzonej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jedno-korzeniowych zwłaszcza w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych żuchwy. Są to także zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia, zapalanie w przypadku utkwienia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby usuwania całego zęba. Likwiduje się przeważnie przyczyny dolegliwości. Wyrywany jest tylko patologiczny część korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem podczas zabiegu. Po zlikwidowaniu zakażonej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów

Zazwyczaj odnosi się do kłów. Kiedy ząb, na etapie rozwoju miał zbyt mało miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodoncyjnie wstawia się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego położenia dzięki diagnostyce radiologicznej, odsłania się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębów

Braki w zębach są wynikiem rozmaitych przyczyn. Zazwyczaj jest to pomijanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, oferuje możliwość wypełnienia braków , wszczepiając implanty zębów. Takie działanie ma wiele zalet, w tym zapewnia pełną estetykę i funkcje, porównywalne do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach kostnych i miękkich, by polepszyć estetykę żuchwy. Wykonywane są też przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wtedy na celu zlikwidowanie wszelkich zgrubień, fałdek i nierówności, aby jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze dobrze wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Może je wystawić każdy każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale również lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych zostaną przyjęci bez skierowania.

Dodatkowo chirurgia szczękowo-twarzowa jest możliwa na NFZ w przychodniach, mających zawarte umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj jest zależny od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Chirurgia stomatologiczna Toruń