Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Klimatyzacja Bydgoszcz
2 września, 2020
Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Chwilówki gotówkowe
2 września, 2020

Szkolenie na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego

Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych potrzebują konkretnych uprawnień. Według przepisów prawa konieczne jest tradycyjne prawo jazdy w odpowiedniej kategorii, zezwolenie Starosty, zaświadczenie zaliczenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Dodatkowo wymagane są pozytywne wyniki badań lekarskich oraz psychologicznych, które potwierdzą możliwość prowadzenia pojazdów. Pełne szkolenie zapewnia otrzymanie wszelkich wymaganych dokumentów. Dla kierowców, którzy uzyskali uprawnienia wcześniej w ofercie znajdują się szkolenia uzupełniające, które powiększą zdobyte zdolności. Żeby rozpocząć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, specjalne przygotowanie nie są potrzebne. Podstawowym warunkiem obok posiadania podstawowego prawa jady odpowiedniej kategorii jest przekroczenie wieku 21 lat. Same lekarskie badania można wykonać po szkoleniu lub w jego trakcie.

Dla kogo kurs na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane przyciąga zwłaszcza osoby, które chcą prowadzić te pojazdy w pracy w służbach publicznych. Praca kierowcy pojazdu uprzywilejowanego wiąże się z wysokim ryzykiem wypadku. Według kodeksu drogowego są sytuacje, w których pojazd uprzywilejowany nie musi przestrzegać przepisów ruchu drogowego. W szczególnych sytuacjach może zignorować sygnalizację świetlną oraz poziome i pionowe znaki, przy czym wymagane jest zachowanie przede wszystkim ostrożności. Ze względu na to kierowca musi wykazywać się szybką reakcją, zręcznością oraz opanowaniem. Dzięki temu uniknie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Do pojazdów uprzywilejowanych wlicza się te, które nadają niebieskie, błyskowe sygnały świetlne oraz dźwiękowe sygnały o zmiennym tonie. Na przykład są to pojazdy policji, straży miejskiej, pożarnej czy gminnej. Według przepisów ruchu drogowego są to też pojazdy ratownictwa medycznego, wodnego lub chemicznego. Szkolenie zainteresuje także kierowców chcących podjąć pracę w Służbie Celnej, Straży Granicznej, oraz innych służbach bezpieczeństwa. Posiadając takie uprawnienia można też kierować bankowozy oraz pojazdy przewożące wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane kompleksowo przygotuje kierowcę do zatrudnienia w tej formie.

Program kursu

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane był stworzony , by nauczył kierowcę reagowania na trudne sytuacje na drodze oraz unikania kolizji. Za pomocą technik ekstremalnej jazdy, kierowca zachowuje bezpieczeństwo tak swoje, jaki i pasażerów i innych osób potrzebujących pomocy. Szkolenie demonstruje ekstremalne sytuacje, gdzie realna jest utrata panowania nad pojazdem. Na podstawie szkolenia kierowcy szlifują swoje umiejętności, potrzebnych do bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

Kurs na pojazdy uprzywilejowane oferowane jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E oraz w kat. C, C1, C+E. Podstawowe szkolenie przeznaczone jest dla każdego kierowcy, z kolei szkolenie uzupełniające przygotowano dla kierowców, którzy mają już uprawnienia. W szkolenie wliczają się zajęcia praktyczne i teoretyczne oraz egzamin wewnętrzny. W liście tematów, jakie znajdują się w teoretycznych zajęciach są mechanizmy i skutki wypadków drogowych, psychologiczne podstawy uprzywilejowanego transportu oraz kierowanie pojazdem w trudnych warunkach. Istotnym segmentem jest też przypomnienie przepisów ruchu drogowego. Z kolei praktyczne zajęcia obejmują ćwiczenia na płytach poślizgowych.

Ukończenie zajęć praktycznych i teoretycznych oraz egzaminu końcowego, skutkuje osiągnięciem zaświadczenia, które jest podstawą do odebrania pozwolenia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Pozyskanie zaświadczenia oznacza ukończenie szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po wypełnieniu wszelkich formalności kierowca posiada uprawnienia do pracy na stanowisku kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Przygotowanie do szkolenia na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego

Kierowca chcący ukończyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi mieć ukończone 21 lat oraz prawo jazdy tej samej kategorii. Nie ma innych wymagań wstępnych. Najłatwiejszą formą zapisania się na szkolenie, jest wypełnienie zgłoszeniowego formularza. Niezbędne materiały szkoleniowe oraz egzaminy przygotowuje ośrodek szkolenia. Także wykonanie badań lekarskich i psychologicznych znajduje się w ofercie.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego kompleksowo przygotowuje oraz przekazuje profesjonalną wiedzę, dzięki wyspecjalizowanej kadrze szkoleniowców. Instruktorzy opierają się na wiedzy i latach doświadczeń, które cierpliwie przekazują kierowcom. Ułożony program szkolenia za pomocą doskonałej organizacji oraz korzystaniu nowoczesnych technologii i narzędzi przygotowuje kierowców do prowadzenia pojazdu w ciężkich warunkach. Edukacja zgodna z obowiązującymi normami, warunki nauczania oraz znakomita kadra instruktorów znających techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane bazą bezpiecznej jazdy oraz odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji.

www.pojazdy-uprzywilejowane.pl