Sala zabaw Poznań - Urodziny dla dzieci Poznań - Kinderpark Poznań
Urodziny dla dzieci – scenariusze zabaw i pomysły na organizację
10 maja, 2012

Bezpieczeństwo na drogach zależne jest przede wszystkim od stylu jazdy kierowców. Niezwykle często chaotyczne i nieprzemyślane manewry na jezdni są czynnikiem wypadków i wystawiają innych na utratę zdrowia. Najpoważniejszym wrogiem uczestników ruchu samochodowego jest brak racjonalnego myślenia. Kierowcy bardzo często przeceniają możliwości swoich pojazdów i przekraczają granice bezpieczeństwa. Zachowania takie jak wyprzedzanie w zakazanym miejscu czy wyprzedzanie pod górkę to codzienność na naszych ulicach, która niestety jest przyczyną tragedii. Teraz bardzo poważnym wyzwaniem szkół jazdy i jednostek prowadzących kursy bezpiecznej jazdy jest kształtowanie świadomości młodych kierowców w temacie wczesnej analizy zagrożeń drogowych i zachowań innych użytkowników ruchu. Promowanie koncepcji jazdy defensywnej to nieodzowny element kształcenia w czasach wzmożonego ruchu komunikacyjnego. Dowiesz się zatem jak prowadzić samochód kulturalnie i bezpiecznie, tak by nie powodować ryzykownych sytuacji.

Najważniejsze jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu

Przed każdą, dłuższą podróżą zobacz czy Twój samochód funkcjonuje poprawnie. Bardzo często powodem wypadków są czynniki pochodzące z złej kondycji pojazdów. Szczególnie groźna jest awaria samochodu na ruchliwej ulicy, gdy kierowca znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Niektórym sytuacjom możemy jednak zapobiec, wykonując profilaktyczne czynności. Najpierw zacznij od kontroli ciśnienia opon i oceny ich stanu. Dobre opony samochodowe zabezpieczają przed nagłym poślizgiem i utrzymują samochód na powierzchni jezdni. Kolejną tak samo ważną czynnością jest przegląd świateł samochodowych. Dobra widoczność samochodu to podstawa. Zadbaj także o sprawne hamulce, dzięki którym unikniesz zderzenia z dziką zwierzyną. Skontroluj także ilość płynów eksploatacyjnych. Przed odpaleniem samochodu wyczyść szyby i lusterka, by móc lepiej obserwować drogę i otoczenie. W sumie wszystkie te czynności trwają chwilę, a w dużej liczbie przypadków mogą nam uratować życie.

Odpowiednia postawa kierowcy

Jazda defensywna ma tak naprawdę źródło w głowie każdego kierowcy. To jak nastawimy się do danej trasy i jak panujemy nad swoimi emocjami ma ogromny wpływ na styl jazdy. Zanim zaczniemy naszą podróż dobrze jest zanalizować całą trasę, by uniknąć niespodzianek, takich jak gwałtowne zawracanie z niewłaściwie obranej drogi. Orientacja w najczęściej występujących na danym odcinku trasy niebezpieczeństwach będzie niezwykle przydatna. Każdy kierowca powinien także zatroszczyć się o właściwą pozycję ciała na fotelu. Pamiętaj – usiądź w sposób komfortowy, tak by zachować optymalną odległość do pedałów i do kierownicy. Wyreguluj fotel samochodowy w odpowiedni dla Ciebie sposób i w dalszej kolejności dostosuj lusterka w taki sposób, by zarys auta był ledwie widoczny. W lusterku powinieneś mieć możliwość obserwacji całej jezdni. W trakcie odległej podróży najważniejszy jest komfort klimatyczny. Dobierz optymalną temperaturę i wilgotność w wnętrzu kabiny, zwracając uwagę na to, że nie powinno być w niej zbyt ciepło. Przegrzanie samochodu może wpływać na suchość oczu i szybsze znużenie. Jakiekolwiek przemieszczające się elementy w samochodzie, bagaże, lub schowane w bagażniku zapasy płynów samochodowych powinny być unieruchomione, by nie rozdrażniały kierowcy podczas prowadzenia pojazdu. Realizacja tych wszystkich czynności korzystniej przygotuje Cię do dłuższej drogi.

Jak analizować otoczenie?

Zazwyczaj zdarza się nam oceniać zachowania innych uczestników komunikacji drogowej . Jednak, czy umiemy wydobywać z tego sensowne wnioski? W trakcie zajęć na prawo jazdy instruktorzy opowiadają nam o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. Na co dzień zastosowanie tej zasady jest bardzo pomocne i podwyższa poziom bezpieczeństwa na drogach. Naturalnie nie zawsze możemy przewidzieć nagłą zmianę pasa ruchu, czy zjechanie pojazdu bez jakiejkolwiek informacji. Jadąc z odpowiednim odstępem ( według najnowszych badań są to 3 sekundy od pojazdu znajdującego się przed nami) i nie rozpraszając się niepotrzebnymi czynnościami, takimi jak zmiana kanału radiowego, mamy możliwość adekwatnie ocenić zamiar innych kierowców i prędzej zareagować na zbliżające się zagrożenia. Pamiętajmy także o tym, aby samemu z wyprzedzeniem ostrzegać innych użytkowników ruchu publicznego o swoich zamierzeniach. Kierunkowskaz dający sygnał o zmianie kierunku jazdy powinien być włączony jeszcze przed obniżeniem prędkości. Jadąc blisko świateł na skrzyżowaniu spójrzmy jakie światło świeci się na równoległym przejściu dla pieszych. Czerwony kolor światła na pasach oznacza, że w za chwilę dla nas również zapali się kolor wstrzymujący ruch. Zerkaj w lusterka, szczególnie przy wykonywaniu manewry wyprzedzania, żeby nie doprowadzić do zderzenia z samochodem, który rozpoczął ten manewr wcześniej. I co bardzo ważne, postaraj się jeździć kulturalnie. Nie denerwuj się, ani innych bez potrzeby. Daj innym możliwość na bezpieczne opuszczenie skrzyżowania i jeśli nie spowodujesz tym żadnego zagrożenia przepuszczaj pieszych na pasach. Bezpieczeństwo jest głównie zależne od Twoich umiejętności!

Nie zawsze dostajemy możliwość na dokładne przećwiczenie niezbędnych manewrów drogowych. Ograniczony czas zajęć praktycznych na kursie na prawo jazdy pozwala jedynie zaznajomić się z zagrożeniami w ruchu drogowym. Jednak od pewnego czasu co raz większa liczba szkół jazdy organizuje kursy bezpiecznej jazdy, w trakcie których masz szansę zobaczyć czym jest jazda defensywna w teorii i jak jeździć bezpiecznej. Wiele szkół doskonalenia stylu jazdy prowadzi zajęcia na torze poślizgowym i w symulatorze jazdy ryzykownej, co korzystniej rozwija umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej to przeciętnie koszt 400 złotych za podstawy szkolenia. Dużo czy niewiele, ocenę pozostawiamy Wam. Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo i nasze życie nie mają ceny.

Jeśli czekasz na najbliższy kurs jazdy bezpiecznej, zadzwoń do naszej szkoły jazdy w Toruniu. Oferujemy specjalistyczne szkolenia i doświadczonych instruktorów. Zapraszamy do profesjonalnego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę internetową: kurs bezpiecznej jazdy.