Fryzjer – wybieramy dobry salon
4 listopada, 2019
Implanty zębów – Toruń
26 sierpnia, 2020

Przegląd systemów nawadniania ogrodów

Jeśli ważne jest dla nas to, żeby ogród wspaniale się prezentował, najistotniejszym elementem, który zachowa go w dobrym stanie jest podlewanie. Nie wystarczy pielęgnować rośliny podcinając je, czy dostosowując ich warunki glebowe. Każdy ogród potrzebuje wody, jednak zwykłe metody nawadniania nie dość, że zajmują dużo czasu i wysiłek, to jeszcze wymagają ciągłego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Często przyjmuje się, że tak samo jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu zajmuje najwięcej czasu pośród pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Ze względu na to powstały systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” za nas o konieczności podlania ogrodu, ale również mogą dostosowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – używanie zwyczajnej konewki pobiera zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w niewielkim ogrodzie, z uwagi na to większość z nas co najmniej podejmuje zakup węża ogrodowego. To znacznie bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom możemy podpiąć wąż pod kran, co zdecydowanie upraszcza dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, bez manewrowania z konewką i ciągłego dolewania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy dołączyć pistolet, który umożliwia regulację ciśnienia wody, a także zamknięcie strumienia bez potrzeby zakręcania kranu, a także zraszacze ogrodowe, które podpina się pod wąż i które także usprawniają nawodnienie ogrodu i zdecydowanie ograniczają wkład pracy.

Jeśli myślimy o większym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, warto zainstalować system nawodnienia . Jednym z najprostszych jest specjalny elektroniczny sterownik nakładany na kran, który pozwala na programowanie momentu zraszania. Minusem tej metody są widoczne rozłożone po ogrodzie węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba pogodzić się z widocznymi przewodami. rozprowadzenie dużego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w największych ogrodach, ale także w średnich i całkiem małych. System nawadniania potrzebuje przygotowania w postaci rozplanowania i instalacji pełnego systemu. Zazwyczaj system zakopywany jest pod powierzchnią ziemi. Potrzebne jest zastosowanie programatora, rur przenoszących wodę, podłączonych do wodnej instalacji w formie zaworów, a do tego zraszaczy, które będą odpowiadały do rozprzestrzeniania wody po samym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system musi być rozłożony przed projektem ogrodu.

Nawadnianie ogrodu poprzez zraszacze ogrodowe

Pośród zraszaczy ogrodowych dostaniemy parę różnych typów, które można użyć do nawodnienia ogrodu. Nadają się one doskonale jako część składowa całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są mocno znane ze względu na to, że ich podstawową zaletą jest równomierne nawodnienie wybranej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające wielkość strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one dość niskie, ale ich podstawową zaletą uznajemy to, że po wykonaniu czynności podlewania zanurzają się pod ziemią. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – głównie są kupowane, dlatego że mogą być wyregulowane w obrębie 360o. Bardzo dobrze sprawdzają się w nawodnieniu trawy i mają sporo funkcji i są lepsze jakościowo od zraszaczy stałych. Głównie zalecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Dalekosiężność wody może docierać 3-22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że da się nawadniać w określonym momencie jedynie wybrany sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim służą tworzeniu delikatnej mgiełki, z uwagi na to okażą się najlepsze dla roślin, które nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugim typem systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Najczęściej używane są przy podlewaniu korzeni roślin. Ze względu na to będą doskonałe do nawadniania drzew, żywopłotów ozdobnych krzewów i warzywników. Plusem takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy łodyg, liści ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Ponadto jest to system całkowicie ekonomiczny, z uwagi na zminimalizowanie użycia wody. Linie kroplujące składają się z kabli ze specjalnymi kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki bardzo wydajnie nawadniają rośliny dając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Warto je stosować tylko na małych przestrzeniach, do nawadniania minimalnych rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt rozbudowanych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość prostej instalacji i wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące mają swoje zastosowanie głównie w ogrodach, w jakich rośliny rosną nieregularnie

Ogrody Toruń