kancelaria adwokacka toruń kancelaria toruń kancelaria
Kancelaria notarialna – kiedy potrzebujemy porady adwokata?
30 marca, 2017
wyszczuplanie ciała odchudzanie toruń płaski brzuch
Jak mieć piękny, płaski i umięśniony brzuch? Odchudzanie dla każdego
1 kwietnia, 2017

Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Zadaniem wszystkich rodziców jest utrzymanie dziecka aż do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności, natomiast w przypadku dzieci upośledzonych obowiązek owy krótko mówiąc nie upływa właściwie nigdy. Tak długo jak dziecko nie potrafi pokrywać kosztów utrzymania samo, a więc dostarczyć sobie wszelkich potrzebnych środków do życia, wówczas oczywiście rodzice obowiązkowo muszą realizować owy obowiązek. Jedynie w przypadku, gdy „inwentarz” dziecka jest wystarczający oraz może mu wszystko zapewnić, wtedy rodzice w zasadzie nie powinni pokrywać z własnej kieszeni alimentów. Brak zdolności dziecka do dobrowolnego utrzymania się jest kluczowym motywem orzekania poprzez sąd alimentów.

Niewątpliwie na samym wstępie rzecz prezentuje się tak, że któreś spośród rodziców przychodzi do jednej spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz zabiega o pomoc przy opracowywaniu pozwu o rozwód i o reprezentowanie podczas rozpraw. Dopiero potem na wybranego z byłych współmałżonków są nakładane alimenty.

Opisywane zobowiązanie ma miejsce od terminu urodzenia dziecka aż do momentu, kiedy będzie ono w stanie funkcjonować na własną rękę. Usamodzielnienie się nie jest równoznaczne ze skończeniem 18 lat oraz zdobyciem dokumentu tożsamości. W rzeczywistości żaden przepis nie określa jaka jest granica wieku, bo każdy przypadek musi koniecznie być omówiony indywidualnie. Modelową sytuacją oczywiście jest zgłoszenie się ojca do kancelarii notarialnej w sytuacji niespłacania alimentów, gdyż był on pewny, że ukończenie przez syna 18 lat jest równoznaczne z końcem ich spłacania. W trakcie rozmowy jasne staje się jednak, iż niepełnoletnie dziecko się uczy bądź posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz zupełnie nie będzie mogło się usamodzielnić z powodu ciężkiej choroby, np. fizycznej.

Kiedy nie ustaje obowiązek płacenia alimentów?

Jest parę sytuacji, które w ogóle nie zwalniają rodziców z ciężaru wypłacania alimentów. Jedną spośród nich są zaślubiny (bądź zamążpójście) z równorzędną niemożliwością indywidualnego zarabiania na życie. Oczywiście na starcie małżonkowie się wspierają we wszelkich praktycznych rzeczach, zatem jeśli któreś z nich zarabia sporo oraz jest w stanie partnera utrzymać, w takich okolicznościach rodzice absolutnie nie są zobowiązani już finansować dziecka. W przypadku kiedy jednak mamy kontakt z sytuacją przeciwną – współmałżonek krótko mówiąc nie może zabezpieczyć bytu obojgu – wtedy rodzice są zobowiązani pomóc. Czasami okoliczność jest jednakże tak złożona, że porada profesjonalnej kancelarii jest praktycznie konieczna.

Alimenty koniecznie muszą uiszczać rodzice na swoje niepełnosprawne dziecko, jakie nie może indywidualnie na siebie zarabiać. Ma stopień niepełnosprawności bądź orzeczenie ZUS-u o niezdolności do pracy. I nie ma tu znaczenia powód przedstawionego stanu rzeczy, przykładowo kiedy córka nadużywa napojów z alkoholem lub zażywa twarde narkotyki. Innymi słowy, dziecko z nieuleczalną chorobą ruchową lub psychiczną muszą utrzymywać matka i ojciec. Częstokroć do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy absolutnie nie chcą niepełnosprawnego dziecka „sponsorować” oraz robią wszystko – niewątpliwie celowo – by nie wypłacać alimentów oraz wyswobodzić się od „balastu”.

Dojrzałe dziecko powinno otrzymywać alimenty również wówczas, gdy skończyło 18 lat, nie kontynuuje nauki, nie ma pracy oraz w ogóle nie potrafi znaleźć pracy. Jeżeli zamierza zdobyć alimenty od rodziców, musi obowiązkowo uwidocznić, iż jego sytuacja materialna jest beznadziejna, przykładowo żyje w biedzie.

Alimenty nie ulega wątpliwości dostanie każde dziecko, jakie kontynuuje naukę, przykładowo w szkole zawodowej albo na uczelni wyższej. Tak naprawdę, dopóki dziecko kontynuuje naukę, matka i ojciec mają obowiązek uiszczać alimenty. Ustąpienie zobowiązania alimentacyjnego ma miejsce tylko w jednej sytuacji – kiedy syn, pomimo iż zdobywa wykształcenie – jest w stanie indywidualnie się utrzymać.

Kiedy rodzice nie muszą płacić alimentów na dziecko?

Oboje rodzice nie powinni spłacać alimentów wtedy, kiedy dziecko posiada takie przychody, że potrafi pokryć wszelkie koszty utrzymania, np. opłacić mieszkanie, jedzenie, Internet i pozostałe potrzebne do odpowiedniego bytowania rzeczy. Dochodem mówiąc w skrócie nie musi być w takim przypadku tylko praca zarobkowa, ale też zasiłek pielęgnacyjny, stypendia zdobywane na uczelni wyższej bądź wpływy uzyskiwane przez pracujące rodzeństwo. Częstokroć w rezultacie antagonizmów z którymś z rodziców dochodzi do walki w sądzie. Córka angażuje jakiegoś z adwokatów z Torunia oraz konkuruje z rodzicami, gdyż ma pracę w rozmiarze 1/6 etatu oraz nie ma faktycznie środków do prawidłowego funkcjonowania.

Płacenie alimentów ustaje w niektórych okolicznościach przed osiągnięciem przez syna pełnoletności, jednakże wspomniane okoliczności są niesłychanie rzadkie. Młody człowiek musi koniecznie ukończyć szkołę i zyskać fach, za pomocą którego będzie w stanie zapewnić utrzymanie krótko mówiąc nie tylko sobie, ale również swojej rodzinie.

To trzeba wiedzieć

Wysokość alimentów zależy od wielu podstawowych składników: usprawiedliwionych potrzeb dziecka, alternatyw zarobkowych matki lub ojca, zdolności materialnych rodziców, zakresu finansowania – bierze się tutaj pod uwagę indywidualne staranie się rodzica w sprawie utrzymania dziecka.

Jeśli zaciekawił Cię niniejszy artykuł, chcesz dowiedzieć się dużo więcej o poradach prawnych i pozostałych usługach udzielanych przez mecenasów, wejdź w odsyłacz z boku – Adwokat Toruń – a z pewnością znajdziesz dokładnie to, czego szukasz.