Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020

Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz jak go znaleźć ?

Planując wycieczkę należy zadbać o dobre pakowanie. Zwłaszcza kiedy wybieramy się w góry albo planujemy długie zwiedzanie, należy nie zapomnieć nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale też spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas ceni sobie podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez długi czas zachowują temperaturę kawy, herbaty albo innego napoju. Które termosy turystyczne są uznawane za najlepsze oraz z jakiej przyczyny? Zazwyczaj najbardziej interesującym nas parametrem jest długość utrzymywania ciepła lub zimna, choć równie istotna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród najbardziej popularnych termosów turystycznych znajdują się termosy producentów Thermos, Stanley oraz Esbit, z tego względu warto je poznać.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Kupując turystyczny termos nalepiej popatrzeć na parę kluczowych elementów, jakie zaważą na tym, czy termos będzie dobry w określonych warunkach, czy też nie. Istotna jest tutaj funkcjonalność, struktura oraz tworzywa, z jakich termos jest wykonany. Im mocniej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym powinniśmy szukać termosu stworzonego z najlepszej jakości materiałów, jakie nie zawierają niebezpiecznych substancji oraz dodatnio oddziałują na dobre funkcjonowanie termosu turystycznego.

Najlepiej też zastanowić nad tym, aby termos posiadał zewnętrzną powłokę, za pomocą której zyskamy pewność, że termos nie wyślizgnie się nam z rąk również w rękawiczkach. W zależności od tego, jak dalekie planujemy wycieczki, powinniśmy dostosować pojemność wybranego termosu. Zazwyczaj termosy turystyczne sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wycieczka tym mniej pojemny termos się nada. Na całodniowe wycieczki powinno się zaopatrzyć się w pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, jakim powinniśmy się zainteresować, chcąc dowiedzieć się, jaki turystyczny termos wybrać jest oczywiście długość zachowania chłodu lub ciepła. W tej kwestii istotny jest nie tylko sam czas zachowania zimna bądź ciepła, bo w przypadku najlepszych termosów może to być nawet pełna doba, ale też zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zatrznyma przez wiele godzin tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im bardziej zapełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. By termos turystyczny stał się najlepszy, musi mieć właściwy korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Zazwyczaj zamknięcia są zakręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej popularne termosy turystyczne

Na rynku możemy kupić bardzo wiele termosów turystycznych, choć najbardziej popularne oraz kupowane należą do trzech firm, od lat projektujących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego kubki termiczne (te gorzej sprawdzają w czasie długotrwałych wycieczek oraz cechują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne należą do firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one mocno cenione przez różnych wielbicieli podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich termosy turystyczne?

Termosy firmy Stanley

Termosy producenta Stanley mają prawie wiekową tradycję powstawania. Produkowane od niemal 100 lat termosy ze stalowym wkładem są całkiem trwałe oraz przez lata sprawdzały się w dalekich wyprawach. Według producenta są tak trwałe, że mogą przetrwać długie lata w ciężkich warunkach, polegając na swoich właściwościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, zdolność utrzymania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia termosu turystycznego oraz elementów struktury. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo rozwinięta. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem przemijających godzin stanie się co raz niższa/wyższa.

Termosy firmy Thermos

Drugą równie znaną oraz często polecaną firmą sprzedającą termosy turystyczne oraz kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od lat, z jakościowych surowców i materiałów. Ponadto Thermos tworzy produkty we własnych fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy w produkcji kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich obszerna gama produktów zachęca użytkowników, a świetne właściwości utrzymywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, zachęcają, aby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce da się myć jedynie korek, chociaż nie dotyczy to każdego modelu. Zazwyczaj termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że mocne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w czasie mycia, może destruktywnie wpłynąć na ich właściwość do zatrzymywania temperatury.

Termos Thermos