Wybielanie lampą Beyond
21 września, 2020
Kto powinien zatrudnić firmę sprzątającą?
28 września, 2020

Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go wybrać?

Turystyczny termos – który najlepszy i jak go znaleźć?

Wybierając się na wycieczkę należy zatroszczyć się o dobre pakowanie. Zwłaszcza jeżeli wybieramy się w góry albo planujemy wielogodzinne zwiedzanie, warto pamiętać nie tylko o zapakowaniu prowiantu czy wody, ale też spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób uwielbia podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez dużą ilość czasu utrzymują chłód lub ciepło kawy, herbaty albo innego napoju. Które turystyczne termosy są oceniane jako najlepsze i dlaczego? Zwykle szczególnie interesującym nas wyznacznikiem jest długość zachowywania ciepła lub zimna, chociaż tak samo istotna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród najbardziej popularnych termosów turystycznych wyróżniamy termosy producentów Stanley, Thermos i Esbit, z uwagi na to warto się im przyjrzeć.

Który turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos nalepiej popatrzeć na kilka szczególnych kryteriów, które mówią, czy turystyczny termos sprawdzi się w konkretnych warunkach, czy nie. Istotna jest tutaj praktyczność, struktura i surowce, z których termos jest wykonany. Im bardziej zależy nam na jakości, tym rozsądniej szukać termosu wykonanego z najlepszej jakości tworzyw, które nie zawierają szkodliwych substancji i dodatnio wpływają na dobre działanie turystycznego termosu.

Najlepiej również zastanowić nad tym, by termos miał zewnętrzną powłokę, dzięki której zyskamy pewność, że termos turystyczny nie wysunie się nam z dłoni również w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie planujemy wycieczki, powinniśmy dobrać obszerność swojego termosu. Zwykle turystyczne termosy znajdziemy w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wycieczka tym mniej pojemny termos się nada. Na obszerne wycieczki warto zaopatrzyć się w większy termos.

Najważniejszym parametrem, którym najlepiej się zainteresować, chcąc ocenić, jaki turystyczny termos wybrać jest rzecz jasna długość zatrzymania ciepła lub chłodu. W tym zakresie ważny jest nie tylko czas zachowania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet cała doba, ale również zakres temperatur. Żaden termos nie utrzyma przez wiele godzin tą samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im lepiej wypełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. Aby termos turystyczny stał się najlepszy, musi posiadać właściwy korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Zwykle zamknięcia są odkręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej polecane turystyczne termosy

W sklepach możemy kupić bardzo sporo termosów turystycznych, chociaż najbardziej popularne i polecane należą do 3 producentów, od lat produkujących zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego termiczne kubki (one słabiej spisują się podczas długich wycieczek i cechują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one bardzo cenione przez wielbicieli wycieczek i podróży. Czym cechują się ich turystyczne termosy?

Termosy turystyczne Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley mają wieloletnią tradycję produkcji. Projektowane od niemal stu lat termosy ze stalowym wkładem są niezwykle trwałe i przez lata sprawdzały się w najdłuższych wyprawach. Zdaniem producenta są tak niezawodne, że mogą służyć przez długie lata w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, zdolność zachowania temperatury zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz elementów budowy. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu turystyczne termosy firmy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo wysoka. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem następnych godzin będzie stawała się nieco niższa/wyższa.

Termosy turystyczne Thermos

Drugą tak samo popularną i mocno polecaną firmą projektującą turystyczne termosy i termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm produkujących termosy od lat, z porządnych surowców i materiałów. Co więcej Thermos tworzy produkty we własnych fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy na rynku, w produkcji kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich szeroka oferta produktów zachęca użytkowników, a świetne właściwości zachowywania temperatury, jakość i dobra cena, przekonują, by przynajmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce da się czyścić zaledwie korek, chociaż nie tyczy się to każdego modelu. Zwykle termosów umieszczamy w zmywarce, bo silne detergenty i działanie wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może destruktywnie wpłynąć na ich zdolność do zatrzymywania temperatury.

termos turystyczny