chicago pneumatic
Jak działają narzędzia pneumatyczne?
26 grudnia, 2016
Zettler ZX
American Dynamics, Kantech, Zettler – o gigantach systemów bezpieczeństwa
29 grudnia, 2016

Przeglądając fora tematyczne o weselach, bardzo często można się natknąć na temat dotyczący tego, jaka muzyka na wesele jest dobra. Tematem, który najczęściej jest poruszany pośród forumowiczów to dylemat, który można tak opisać: zespół czy dj na wesele – kto jest lepszy?

O zespołach wyrażono już najprawdopodobniej wszystko, a dj na wesele to ciągle poruszany wątek. Stąd pomysł, że w tym poradniku opowiemy o tym, co robi dj, czy dj na weselu dobrze się spisuje, jak trafić na właściwego dj-a a także czym się różni dj od zespołu muzycznego. Ale do rzeczy.

Takich dj-ów unikaj

Dj-em oczywiście nie nazwiemy, kogoś kto gra muzykę puszczaną z listy na laptopie, bo solidny sprzęt jest wymagany w zawodzie dj-a. Dobry dj dysponuje: konsolą i sprzętem nagłaśniającym, a dodatkowo słuchawkami – a to tylko część, dlatego że dj, który jest odpowiedzialny, będzie dbał o to, by jego pokaz muzyczny nie tylko świetnie brzmiał, lecz również dobrze prezentował się.

Polecany dj – czym się wyróżnia?

Dj (albo dyskdżokej) puszcza i miksuje utwory muzyczne, czyli przekształca przy użyciu dodanych efektów muzycznych. Dj to profesjonalista, który wyróżnia się dobrą znajomością puszczanych utworów, przy jednoczesnym zachowaniu harmonii muzycznej podczas występu. Jeśli idzie o dj na imprezy typu wesele czy impreza studniówkowa, to dj musi być też uważnym obserwatorem, by natychmiast ocenić, czy odtwarzany przez niego utwór odpowiada gustom odbiorców. A dobry dj potrafi zagrać dla jakiejkolwiek grupy odbiorców. Specjalnie to akcentujemy, dlatego że doświadczony dj nie dopuści do takiej sytuacji, aby odtwarzana przez niego kompozycja muzyczna dawała radość wyłącznie jemu i nie trafiała w potrzeby odbiorców.

Szukam dj-a z Warszawy, czyli na co zwracać uwagę

Wiadomo – ile ludzi, tyle potrzeb, lecz istnieje parę podstawowych reguł, jeśli idzie o wybieranie dj na wesele. Przede wszystkim dobrze jest poznać portfolio dj-a. Aby to sprawdzić wystarczy sprawdzić hasła na przykład: Dj Warszawa czy dj wesele Warszawa, aby odnaleźć kilkadziesiąt stron z portfolio dj-ów z z wybranej lokalizacji.

Fachowy dj zadba o to, aby przyszli małżonkowie mogli posłuchać i sprawdzić, w jaki sposób dj radzi sobie na przyjęciach okolicznościowych. Stąd lepiej daruj sobie strony, gdzie nie ma materiałów audio czy filmów, no chyba że chce Ci się marnować czas na dzwonienie do dj-a, aby pytać go o przesłanie portfolio. Na podstawie portfolio dj-a masz możliwość już w jakimś stopniu sprawdzić, czy dj zda egzamin na imprezie.

Popatrz także na to, jak dany dj wygląda i zachowuje się. Ważne jest tu np. jego strój, dlatego, że dj, który gra na weselu, powinien być elegancko ubrany. Zwłaszcza, że jest to ważne wydarzenie, stąd dj powinien swoją postawą pokazywać, że wie o tym.

Czy Dj potrafi prowadzić imprezy?

Drugą kwestią jest to, czy dj zajmuje się również wodzirejstwem na weselu czy innej imprezie. Wielu dj-ów często zaznacza, że są również wodzirejami. Jednak… – wodzirej wodzirejowi nierówny. Aby uniknąć wpadki na weselu, oceń, czy dany dj faktycznie orientuje się, na czym polega prowadzenie imprezy. Przecież nie chcesz, żeby na Twoim weselu dj rzucał nieodpowiednimi kawałami lub mówił do weselników niczym do swoich kolegów.

Nowy trend muzyczny: Dj na studniówkę

Ale dj gra nie tylko na przyjęciach weselnych, możesz go także wynająć na podobną zabawę. I tak dj na studniówce to coraz popularniejszy widok. Obecnie to nic niezwykłego, bo zespołom muzycznym trudno jest nadążyć za współczesnymi trendami, a dj ma niemal nieograniczony zasób utworów. A jeśli o tym mowa…

Czy dj sprawdza się na weselu?

Gdy idzie o różnice pomiędzy dj-em a bandem, to w poprzednim akapicie wspomnieliśmy o tym, że dj posiada szersze możliwości, gdy idzie o repertuar. Ma to swoje ogromne plusy szczególnie na samym weselu. Być może wiesz, że uczestnicy wesela nierzadko chcą, aby puszczono ich ulubiony kawałek. Jeśli jest to „stary” utwór, to bandy mogą szybko wymyślić aranżacje, jednak w przypadku najnowszych piosenek? Na tym polu dj zdecydowanie jest lepszy. No i niewątpliwie dla dj gatunek muzyczny i tekst nie mają najmniejszego znaczenia.

Należy jeszcze opowiedzieć o dodatkowych plusach: dj nie robi tak przydługich przerw, jak zespoły, ponieważ nie traci energii tak szybko jak członkowie zespołów. Zresztą uczestnicy często nawet nie odczuwają, że dj ma przerwę, gdyż w jej trakcie muzyka jest obecna. Inną korzyścią muzyki w wykonaniu dj-a jest fakt, że są to utwory niemal identyczne jak w radiu. A to oznacza, że ciągle ma się pewność, że nikt na Twoim przyjęciu weselnym nie zacznie zniekształcać piosenki. Kolejną kwestią są stawki – wynajęcie dj na wesele wiąże się z mniejszymi kosztami.

Dj na wesele a oprawa wizualna

Kończąc ten wywód trzeba także powiedzieć o tym, że doświadczony dj dysponuje dodatkowo własnym światłem oraz innymi dodatkami akcesoriami, np. maszyną wytwarzającą dym. Wyobraź to sobie: pierwszy taniec w delikatnej mgle i przy romantycznym świetle, a w tle Wasza ukochana melodia, która brzmi dokładnie tak, jak powinna…

O możliwościach i plusach dj-a można długi czas by rozmawiać, ale może dobrze będzie, jeśli dj osobiście o nich opowie. Zatem gdy szukasz właściwej oprawy muzycznej dla Twojego wesela czy energicznej muzyki na studniówkę czy inną zabawę zdecydowanie zajrzyj na stronę Dj Warszawa .